2027թ. հունիսի 1-ից Օման մսամթերքի ներկրման համար տնտեսավարողները պետք է ունենան «HALAL» մակնշման վկայականներ, հայտնում է ՍԱՏՄ-ն։
«Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության և Օմանի Սուլթանության միջև առևտրաշրջանառության խթանման կարևորությունը, ինչպես նաև օմանական կողմի ցուցաբերած հետաքրքրությունը հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների, այդ թվում՝ մսամթերքի ներկրման նկատմամբ, իրազեկում ենք, որ 2027թ. հունիսի 1-ից մսամթերքի արտադրությամբ և արտահանմամբ զբաղվող հայաստանյան տնտեսվարողները Օմանի Սուլթանություն մսամթերքի ներկրման համար պետք է ունենան Օմանի սննդամթերքի անվտանգության և որակի կենտրոնի հավատարմագրած մարմինների կողմից տրված «HALAL» մակնշման վկայականներ»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

From June 1, 2027, Armenian businesses exporting meat products to Oman will be required to obtain “HALAL” certification, according to the Food Safety Inspection Body.
The requirement applies to all economic operators involved in the production and export of meat products destined for the Sultanate of Oman.
“Taking into account the importance of promoting trade turnover between the Republic of Armenia and the Sultanate of Oman, as well as the interest shown by the Omani side in importing Armenian agricultural products, including meat products, we inform that from June 1, 2027, Armenian producers and exporters must obtain ‘HALAL’ labeling certificates issued by bodies accredited by the Oman Food Safety and Quality Center,” the statement said.