2027թ. հունիսի 1-ից Օման մսամթերքի ներկրման համար տնտեսավարողները պետք է ունենան «HALAL» մակնշման վկայականներ, հայտնում է ՍԱՏՄ-ն։
«Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության և Օմանի Սուլթանության միջև առևտրաշրջանառության խթանման կարևորությունը, ինչպես նաև օմանական կողմի ցուցաբերած հետաքրքրությունը հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների, այդ թվում՝ մսամթերքի ներկրման նկատմամբ, իրազեկում ենք, որ 2027թ. հունիսի 1-ից մսամթերքի արտադրությամբ և արտահանմամբ զբաղվող հայաստանյան տնտեսվարողները Օմանի Սուլթանություն մսամթերքի ներկրման համար պետք է ունենան Օմանի սննդամթերքի անվտանգության և որակի կենտրոնի հավատարմագրած մարմինների կողմից տրված «HALAL» մակնշման վկայականներ»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

16 Апрель 2026 - 08:15 AMT
С 1 июня 2027 года армянские хозяйствующие субъекты, экспортирующие мясную продукцию в Оман, должны будут иметь сертификаты маркировки «HALAL», сообщает Служба по безопасности пищевых продуктов.
Требование распространяется на всех производителей и экспортеров мясной продукции, предназначенной для ввоза в Султанат Оман.
«Учитывая важность развития товарооборота между Республикой Армения и Султанатом Оман, а также интерес оманской стороны к импорту армянской сельскохозяйственной продукции, включая мясо, информируем, что с 1 июня 2027 года армянские производители и экспортеры обязаны иметь сертификаты маркировки «HALAL», выданные органами, аккредитованными Центром безопасности и качества пищевых продуктов Омана», — говорится в сообщении.