Հայաստանից Ադրբեջան արտահանման որևէ դեպք չի եղել։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ ՊԵԿ մամուլի ծառայությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցները, հղում անելով Պետական մաքսային կոմիտեին, գրել են, թե այս տարվա մարտին Ադրբեջանն առաջին անգամ ապրանքներ է ներմուծել Հայաստանից։ Ըստ այդ հրապարակումների՝ ներմուծման ծավալը կազմել է ընդամենը 960 դոլար։
«Արձագանքելով մամուլում տարածված տեղեկատվությանը՝ հայտնում ենք, որ ըստ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային վիճակագրության տվյալների` Հայաստանից Ադրբեջան արտահանման որևէ դեպք մաքսային մարմնի կողմից չի արձանագրվել»,–նշել են ՊԵԿ-ից։
Մոտ 35 տարվա դադարից հետո առաջին անգամ 2025 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Ադրբեջանից Վրաստանի տարածքով Հայաստանի Տավուշի մարզի «Այրում» կայարան է հասել 22 վագոնից բաղկացած գնացք՝ բեռնված 1218 տոննա A95 տեսակի բենզինով։
Ադրբեջանի մաքսային տվյալների համաձայն՝ 2026-ի հունվարին Հայաստան է արտահանվել 2 մլն 403,6 հազար դոլարի բենզին և դիզելային վառելիք, ինչը կազմել է երկրի ընդհանուր արտահանման 0․1 տոկոսը։ Այս տարվա առաջին եռամսյակում, ըստ նույն աղբյուրի, Հայաստան է արտահանվել մոտ 5․8 մլն դոլարի արտադրանք։

16 Апрель 2026 - 11:32 AMT
Комитет государственных доходов Армении опроверг сообщения об экспорте товаров из Армении в Азербайджан, сообщает «Sputnik Армения».
Ранее азербайджанские СМИ со ссылкой на Государственный таможенный комитет сообщили, что в марте Азербайджан впервые импортировал товары из Армении на сумму 960 долларов.
«В ответ на распространенную в СМИ информацию сообщаем, что, согласно данным таможенной статистики Комитет государственных доходов Армении, ни одного случая экспорта из Армении в Азербайджан таможенными органами не зафиксировано», — заявили в ведомстве.
После примерно 35-летнего перерыва 19 декабря 2025 года на станцию Айрум в Тавушской области Армении через территорию Грузии прибыл поезд из 22 вагонов с 1218 тоннами бензина А95 из Азербайджана.
Согласно данным азербайджанской таможни, в январе 2026 года в Армению было экспортировано бензина и дизельного топлива на сумму 2,403 млн долларов, что составило около 0,1% от общего объема экспорта страны. В первом квартале текущего года экспорт в Армению, по тем же данным, составил около 5,8 млн долларов.