Հայաստանից Ադրբեջան արտահանման որևէ դեպք չի եղել։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ ՊԵԿ մամուլի ծառայությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցները, հղում անելով Պետական մաքսային կոմիտեին, գրել են, թե այս տարվա մարտին Ադրբեջանն առաջին անգամ ապրանքներ է ներմուծել Հայաստանից։ Ըստ այդ հրապարակումների՝ ներմուծման ծավալը կազմել է ընդամենը 960 դոլար։
«Արձագանքելով մամուլում տարածված տեղեկատվությանը՝ հայտնում ենք, որ ըստ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային վիճակագրության տվյալների` Հայաստանից Ադրբեջան արտահանման որևէ դեպք մաքսային մարմնի կողմից չի արձանագրվել»,–նշել են ՊԵԿ-ից։
Մոտ 35 տարվա դադարից հետո առաջին անգամ 2025 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Ադրբեջանից Վրաստանի տարածքով Հայաստանի Տավուշի մարզի «Այրում» կայարան է հասել 22 վագոնից բաղկացած գնացք՝ բեռնված 1218 տոննա A95 տեսակի բենզինով։
Ադրբեջանի մաքսային տվյալների համաձայն՝ 2026-ի հունվարին Հայաստան է արտահանվել 2 մլն 403,6 հազար դոլարի բենզին և դիզելային վառելիք, ինչը կազմել է երկրի ընդհանուր արտահանման 0․1 տոկոսը։ Այս տարվա առաջին եռամսյակում, ըստ նույն աղբյուրի, Հայաստան է արտահանվել մոտ 5․8 մլն դոլարի արտադրանք։

16 April 2026 - 11:31 AMT
Armenia’s State Revenue Committee (SRC) has denied reports that goods were exported from Armenia to Azerbaijan, according to Sputnik Armenia.
Earlier, Azerbaijani media, citing the State Customs Committee, reported that Azerbaijan had imported goods worth $960 from Armenia in March, marking the first such instance.
“Responding to information circulated in the media, we inform that, according to the customs statistics of the State Revenue Committee of Armenia, no cases of exports from Armenia to Azerbaijan have been recorded by customs authorities,” the SRC said.
After a roughly 35-year pause, on December 19, 2025, a train of 22 wagons carrying 1,218 tons of A95 gasoline arrived in Armenia’s Ayrum station in Tavush region via Georgia from Azerbaijan.
According to Azerbaijani customs data, in January 2026 Azerbaijan exported $2.403 million worth of gasoline and diesel fuel to Armenia, accounting for 0.1% of its total exports. In the first quarter of the year, exports to Armenia reportedly reached about $5.8 million.