16 Ապրիլ 2026 - 12:17 AMT
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը և ԱՄՆ առևտրի դեպարտամենտի Առևտրային իրավունքի զարգացման ծրագրի (Commercial Law Development Program, CLDP) գլխավոր իրավախորհրդատուի տեղակալ Զմարակ Խանը նախարարությունում տեղի ունեցած հանդիպմանը քննարկել են ՀՀ–ԱՄՆ համագործակցության ընդլայնումը մտավոր սեփականության պաշտպանության ոլորտում:
Կողմերը կարևորել են մտավոր սեփականության նշանակությունը մրցունակ, նորարարական և գիտելիքահենք տնտեսության ձևավորման գործում։ Նշվել է, որ այս ոլորտում գործակցությունը նպաստում է ներդրումային միջավայրի բարելավմանը, տեխնոլոգիաների առևտրայնացման գործընթացին և տնտեսական կայուն աճին։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալը ներկայացրել է, որ ներկայում մշակվել է «Հայաստանի Հանրապետության մտավոր սեփականության ոլորտի զարգացման 2026–2030 թվականների ռազմավարական ծրագիրը», որի շրջանակում նախատեսվել են համապարփակ իրավական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Անդրադարձ է կատարվել նաև համագործակցության խորացման հետագա ուղղություններին, այդ թվում՝ կարողությունների զարգացման ծրագրերի իրականացմանը, իրավակիրառ պրակտիկայի բարելավմանը, շահագրգիռ կառույցների միջև համակարգման ամրապնդմանը և միջազգային փորձի շարունակական փոխանակմանը։
Հանդիպումը կայացել է ԱՄՆ պատվիրակության Հայաստան կատարած այցի շրջանակում, որի նպատակը եղել է երկկողմ համագործակցության զարգացումը և նոր ծրագրային ուղղությունների քննարկումը։

Заместитель министра экономики Анушик Аветян и заместитель главного юридического советника программы развития коммерческого права Министерства торговли США Змарак Хан обсудили расширение сотрудничества между Арменией и США в области защиты интеллектуальной собственности на встрече в министерстве.
Стороны подчеркнули важность интеллектуальной собственности для формирования конкурентоспособной, инновационной и основанной на знаниях экономики. Было отмечено, что взаимодействие в этой сфере способствует улучшению инвестиционного климата, коммерциализации технологий и устойчивому экономическому росту.
Аветян представила проект «Стратегической программы развития сферы интеллектуальной собственности Республики Армения на 2026–2030 годы», предусматривающий комплексные правовые и институциональные реформы в соответствии с международными стандартами.
Также обсуждались дальнейшие направления углубления сотрудничества, включая реализацию программ по развитию потенциала, совершенствование правоприменительной практики, укрепление координации между заинтересованными структурами и постоянный обмен международным опытом.
Встреча состоялась в рамках визита делегации США в Армению, целью которого было развитие двустороннего сотрудничества и обсуждение новых программных направлений.