16 Ապրիլ 2026 - 12:17 AMT
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը և ԱՄՆ առևտրի դեպարտամենտի Առևտրային իրավունքի զարգացման ծրագրի (Commercial Law Development Program, CLDP) գլխավոր իրավախորհրդատուի տեղակալ Զմարակ Խանը նախարարությունում տեղի ունեցած հանդիպմանը քննարկել են ՀՀ–ԱՄՆ համագործակցության ընդլայնումը մտավոր սեփականության պաշտպանության ոլորտում:
Կողմերը կարևորել են մտավոր սեփականության նշանակությունը մրցունակ, նորարարական և գիտելիքահենք տնտեսության ձևավորման գործում։ Նշվել է, որ այս ոլորտում գործակցությունը նպաստում է ներդրումային միջավայրի բարելավմանը, տեխնոլոգիաների առևտրայնացման գործընթացին և տնտեսական կայուն աճին։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալը ներկայացրել է, որ ներկայում մշակվել է «Հայաստանի Հանրապետության մտավոր սեփականության ոլորտի զարգացման 2026–2030 թվականների ռազմավարական ծրագիրը», որի շրջանակում նախատեսվել են համապարփակ իրավական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Անդրադարձ է կատարվել նաև համագործակցության խորացման հետագա ուղղություններին, այդ թվում՝ կարողությունների զարգացման ծրագրերի իրականացմանը, իրավակիրառ պրակտիկայի բարելավմանը, շահագրգիռ կառույցների միջև համակարգման ամրապնդմանը և միջազգային փորձի շարունակական փոխանակմանը։
Հանդիպումը կայացել է ԱՄՆ պատվիրակության Հայաստան կատարած այցի շրջանակում, որի նպատակը եղել է երկկողմ համագործակցության զարգացումը և նոր ծրագրային ուղղությունների քննարկումը։

16 April 2026 - 14:51 AMT
Deputy Economy Minister Anushik Avetyan and Deputy Chief Counsel of the U.S. Department of Commerce’s Commercial Law Development Program Zmarak Khan discussed expanding Armenia–U.S. cooperation in the field of intellectual property protection during a meeting at the ministry.
The sides emphasized the importance of intellectual property in building a competitive, innovative, and knowledge-based economy. They noted that cooperation in this field contributes to improving the investment climate, advancing technology commercialization, and ensuring sustainable economic growth.
Avetyan presented the draft “Strategic Program for the Development of the Intellectual Property Sector of the Republic of Armenia for 2026–2030,” which предусматривает comprehensive legal and institutional reforms aligned with international standards.
The discussion also covered future areas for deepening cooperation, including capacity-building programs, improving law enforcement practices, strengthening coordination among stakeholders, and continuous exchange of international experience.
The meeting took place as part of a visit by a U.S. delegation to Armenia, aimed at enhancing bilateral cooperation and exploring new program directions.