16 Ապրիլ 2026 - 13:46 AMT
ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին մինչև օգոստոսի 31-ը ներկայացնել հայ գերիների դատավճիռները, հայտնում է «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնը»։
«Ադրբեջանը շարունակաբար դիմում է ներկայացնում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ խնդրելով վերացնել միջանկյալ միջոցը, որով Ադրբեջանը պարտավորվում է պարբերաբար հաշվետվություն ներկայացնել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի մասին։ Ադրբեջանը հավաստիացնում է, որ բոլոր գործընթացներն ընթանում են թափանցիկ և հրապարակային։
ՄԻԵԴ-ը 2026 թ․ ապրիլի 9-ին մերժել է Ադրբեջանի հերթական դիմումը՝ Ադրբեջանի կառավարությանը կրկին պարտավորեցնելով շարունակել տրամադրել տեղեկություններ կալանավորվածների պահման պայմանների, ինչպես նաև նրանց վերջին բժշկական քարտերի ու իրականացված բժշկական հետազոտությունների և բուժման վերաբերյալ այլ փաստաթղթերի մասին: ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է նաև ներկայացնել հայ գերիների դեմ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակներում կայացված դատավճիռների պատճենները կամ այդ դատավճիռների ամփոփագրերը, որոնք պետք է ներառեն դատավճիռ կայացրած դատավորների հիմնավորումները՝ գործում առկա ապացույցների վրա հիմնված։

The European Court of Human Rights has obliged Azerbaijan to provide copies or summaries of court verdicts concerning Armenian prisoners by August 31, according to the International and Comparative Law Center.
The statement noted that Azerbaijan has repeatedly appealed to the court seeking to lift interim measures requiring regular reports on the detention conditions and health status of Armenian prisoners held in the country, asserting that all processes are transparent and public.
On April 9, 2026, the ECHR rejected Azerbaijan’s latest request, again obliging the government to continue providing information on detainees’ conditions, as well as their latest medical records, examinations, and treatment documents.
The court also required Azerbaijan to submit copies or summaries of verdicts issued in criminal proceedings against Armenian detainees, including the reasoning of judges based on the evidence in each case.
The next deadline for submitting the report is August 31, 2026.
Earlier, a court in Baku sentenced Ruben Vardanyan to 20 years in prison. Former Nagorno-Karabakh president Arayik Harutyunyan received a life sentence. Life terms were also handed to former Defense Army commander Levon Mnatsakanyan and his former deputy David Manukyan, as well as former foreign minister David Babayan and parliament speaker David Ishkhanyan. Former presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan were sentenced to 20 years in prison.