16 Ապրիլ 2026 - 13:46 AMT
ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին մինչև օգոստոսի 31-ը ներկայացնել հայ գերիների դատավճիռները, հայտնում է «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնը»։
«Ադրբեջանը շարունակաբար դիմում է ներկայացնում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ խնդրելով վերացնել միջանկյալ միջոցը, որով Ադրբեջանը պարտավորվում է պարբերաբար հաշվետվություն ներկայացնել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի մասին։ Ադրբեջանը հավաստիացնում է, որ բոլոր գործընթացներն ընթանում են թափանցիկ և հրապարակային։
ՄԻԵԴ-ը 2026 թ․ ապրիլի 9-ին մերժել է Ադրբեջանի հերթական դիմումը՝ Ադրբեջանի կառավարությանը կրկին պարտավորեցնելով շարունակել տրամադրել տեղեկություններ կալանավորվածների պահման պայմանների, ինչպես նաև նրանց վերջին բժշկական քարտերի ու իրականացված բժշկական հետազոտությունների և բուժման վերաբերյալ այլ փաստաթղթերի մասին: ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է նաև ներկայացնել հայ գերիների դեմ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակներում կայացված դատավճիռների պատճենները կամ այդ դատավճիռների ամփոփագրերը, որոնք պետք է ներառեն դատավճիռ կայացրած դատավորների հիմնավորումները՝ գործում առկա ապացույցների վրա հիմնված։

Европейский суд по правам человека обязал Азербайджан до 31 августа предоставить копии или резюме судебных приговоров в отношении армянских пленных, сообщает Центр международного и сравнительного права.
Отмечается, что Азербайджан неоднократно обращался в суд с просьбой отменить обеспечительную меру, обязывающую регулярно предоставлять информацию об условиях содержания и состоянии здоровья удерживаемых лиц, утверждая, что процессы проходят прозрачно.
9 апреля 2026 года ЕСПЧ отклонил очередное ходатайство Азербайджана, вновь обязав власти продолжить предоставление сведений об условиях содержания заключенных, а также их медицинских картах, обследованиях и лечении.
Суд также потребовал представить копии или резюме приговоров, вынесенных в рамках уголовных дел против армянских пленных, включая мотивировочную часть решений судей, основанную на доказательствах по делу.
Следующий срок представления отчета установлен на 31 августа 2026 года.
Ранее суд в Баку приговорил Рубен Варданян к 20 годам лишения свободы. Бывший президент Нагорного Карабаха Араик Арутюнян получил пожизненный срок. Пожизненное заключение также назначено Левон Мнацаканян, Давид Манукян, Давид Бабаян и Давид Ишханян. Бывшие президенты Аркадий Гукасян и Бако Саакян осуждены на 20 лет лишения свободы.