Ռուսաստանից Հայաստան Ադրբեջանի տարածքով տեղափոխվել է 26,000 տոննա բեռ։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը՝ Զանգիլան քաղաքում անցկացված Ադրբեջանա-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 24-րդ նիստի ընթացքում։
«Ինչպես գիտեք, Ադրբեջանի նախագահի նախաձեռնությամբ և որպես բարի կամքի դրսևորում՝ վերացվել են բեռների փոխադրման սահմանափակումները Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան տարբեր ուղղություններից, այդ թվում՝ Ռուսաստանից»,-ասել է նա, հայտնում է APA-ն:
Նա ընդգծել է, որ այս քայլը նպաստել է տարածաշրջանում վստահության ամրապնդմանը, կապերի զարգացմանը, տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը, ինչպես նաև տրանսպորտային և լոգիստիկ ոլորտներում փոխգործակցության խորացմանը։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ այս պահին Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստանի Հանրապետություն Ադրբեջանի տարածքով տարանցիկ փոխադրմամբ հասցվել է մոտ 26 հազար տոննա բեռ։
Նրա խոսքով՝ տեղափոխված բեռների հիմնական մասը կազմել են ցորենը և պարարտանյութերը։
Ավելի վաղ ՀՀ ՊԵԿ-ը հերքել էր ադրբեջանական մամուլի հրապարակումները՝ նշելով, որ Հայաստանից Ադրբեջան արտահանման որևէ դեպք չի եղել։
Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցները, հղում անելով Պետական մաքսային կոմիտեին, գրել են, թե այս տարվա մարտին Ադրբեջանն առաջին անգամ ապրանքներ է ներմուծել Հայաստանից։ Ըստ այդ հրապարակումների՝ ներմուծման ծավալը կազմել է ընդամենը 960 դոլար։

16 Апрель 2026 - 15:35 AMT
Около 26 тыс. тонн грузов было перевезено из России в Армению через территорию Азербайджана, заявил вице-премьер Азербайджана Шахин Мустафаев на 24-м заседании азербайджано-российской межправительственной комиссии в Зангилане, сообщает «APA».
«Как известно, по инициативе президента Азербайджана и в качестве жеста доброй воли были сняты ограничения на перевозку грузов через территорию Азербайджана в Армению из различных направлений, в том числе из России», — сказал он.
Мустафаев отметил, что этот шаг способствует укреплению доверия в регионе, развитию связей, расширению экономического сотрудничества, а также углублению взаимодействия в транспортно-логистической сфере.
По его словам, на данный момент из Российской Федерации в Республику Армения транзитом через Азербайджан доставлено около 26 тыс. тонн грузов.
Он добавил, что основную часть перевозимых грузов составили зерно и удобрения.
Ранее Комитет государственных доходов Армении опроверг сообщения азербайджанских СМИ об экспорте товаров из Армении в Азербайджан, заявив, что таких случаев не зафиксировано.