ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն Ադրբեջանա-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 24-րդ նիստի ընթացքում հայտարարել է, որ «ռուս գործարարները հետաքրքրված են Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում իրականացվող շինարարական աշխատանքներին մասնակցությամբ»։
«Մենք ուղղորդում ենք ռուսական բիզնեսին ակտիվ մասնակցություն ունենալ այստեղ իրականացվող ստեղծարար նախագծերին։ Մասնավորապես, ձևավորված բարենպաստ ներդրումային միջավայրը լայն հնարավորություններ է բացում նման համագործակցության համար»,-ասել է նա, հայտնում է APA-ն:
Նա ներկայացրել է նաև տարածաշրջանում ռուսական բիզնեսի և առանձին շրջանների հաջողված գործունեության օրինակներ։ Նրա խոսքով՝ Ջաբրայիլ քաղաքի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև համագործակցության շրջանակում հաստատվել են կարևոր կապեր։
«Միջտարածաշրջանային համագործակցության շրջանակում Աստրախանի մարզի միջոցների հաշվին Զանգիլանի շրջանի գյուղերում կառուցվում են մանկապարտեզներ»։,-ասել է Օվերչուկը:

Вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что российские предприниматели заинтересованы в участии в строительных проектах на территориях, которые Азербайджан называет «освобожденными», на заседании азербайджано-российской межправкомиссии, сообщает «APA».
«Мы ориентируем российский бизнес на активное участие в реализуемых здесь созидательных проектах. В частности, сформированная благоприятная инвестиционная среда открывает широкие возможности для такого сотрудничества», — отметил он.
Оверчук также привел примеры успешной деятельности российского бизнеса и регионов. По его словам, налажены важные связи между городом Джебраил и Санкт-Петербург.
Он добавил, что в рамках межрегионального сотрудничества за счет средств из Астраханской области в селах Зангиланского района строятся детские сады.
В сентябре 2023 года Азербайджан провел масштабную военную операцию в Нагорном Карабахе, после чего более 100 тысяч армян были вынужденно переселены в Армению.