ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն Ադրբեջանա-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 24-րդ նիստի ընթացքում հայտարարել է, որ «ռուս գործարարները հետաքրքրված են Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում իրականացվող շինարարական աշխատանքներին մասնակցությամբ»։
«Մենք ուղղորդում ենք ռուսական բիզնեսին ակտիվ մասնակցություն ունենալ այստեղ իրականացվող ստեղծարար նախագծերին։ Մասնավորապես, ձևավորված բարենպաստ ներդրումային միջավայրը լայն հնարավորություններ է բացում նման համագործակցության համար»,-ասել է նա, հայտնում է APA-ն:
Նա ներկայացրել է նաև տարածաշրջանում ռուսական բիզնեսի և առանձին շրջանների հաջողված գործունեության օրինակներ։ Նրա խոսքով՝ Ջաբրայիլ քաղաքի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև համագործակցության շրջանակում հաստատվել են կարևոր կապեր։
«Միջտարածաշրջանային համագործակցության շրջանակում Աստրախանի մարզի միջոցների հաշվին Զանգիլանի շրջանի գյուղերում կառուցվում են մանկապարտեզներ»։,-ասել է Օվերչուկը:

Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk said that Russian businesses are interested in participating in construction projects in territories described by Azerbaijan as “liberated,” speaking at the 24th session of the Azerbaijan–Russia intergovernmental commission, according to APA.
“We are encouraging Russian businesses to actively participate in the development projects being implemented here. In particular, the favorable investment environment created opens broad opportunities for such cooperation,” he said.
Overchuk also presented examples of successful activities by Russian businesses and regions in the area. According to him, important ties have been established between the city of Jabrayil and Saint Petersburg.
He added that within interregional cooperation, kindergartens are being built in villages of the Zangilan district with funding from Russia’s Astrakhan Oblast.
In September 2023, Azerbaijan launched a large-scale military offensive in Nagorno-Karabakh, leading to mass displacement of more than 100,000 Armenians to Armenia following a ceasefire agreement and the dissolution of local authorities.