17 Ապրիլ 2026 - 07:18 AMT
Հայաստանը Կիպրոսում ճանաչվել է 2026 թվականի զբոսաշրջային ուղղություն, հայտնում է Կիպրոսում Հայաստանի դեսպանատունը:
Մրցանակաբաշխության արարողությանը մասնակցել են պետական պաշտոնյաներ, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների անդամներ, զբոսաշրջային գործակալությունների և ոլորտային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև լրագրողներ, բլոգերներ և ինֆլուենսերներ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Տեսանյութերի և տեղեկատվական նյութերի միջոցով հյուրերին ներկայացվել է Հայաստանի հարուստ մշակութային ժառանգությունը, պատմամշակութային հուշարձանները, զբոսաշրջային հնարավորությունները և ազգային խոհանոցը։
Միջոցառման ընթացքում կազմակերպվել է հայկական գինիների և այլ խմիչքների համտես, որի շնորհիվ ներկաները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու դրանց առանձնահատուկ համերին։
Կիպրոսում Հայաստանի դեսպան Իննա Թորգոմյանը կարևորել է այս մրցանակի շնորհումը և շնորհակալություն հայտնել բարձր գնահատականի համար։ Նրա խոսքով՝ այն կարևոր հարթակ է Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունն ու մրցունակությունը ներկայացնելու տեսանկյունից։

Армения признана туристическим направлением 2026 года на Кипре, сообщает посольство Армении на Кипре.
В церемонии награждения приняли участие государственные должностные лица, представители дипломатических миссий, туристических агентств и отраслевых организаций, а также журналисты, блогеры и инфлюенсеры, сообщает «Арменпресс».
С помощью видеоматериалов и информационных презентаций гостям представили богатое культурное наследие Армении, историко-культурные памятники, туристические возможности и национальную кухню.
В рамках мероприятия была организована дегустация армянских вин и других напитков, благодаря чему участники смогли познакомиться с их уникальными вкусами.
Посол Армении на Кипре Инна Торгомян подчеркнула важность присуждения данной награды и поблагодарила за высокую оценку. По ее словам, это важная площадка для представления туристической привлекательности и конкурентоспособности Армении.