Ադրբեջանի միլի մեջլիսի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան Ստամբուլում ընթացող Միջխորհրդարանական միության 152-րդ ասամբլեայի նիստում ունեցած ելույթում խոսել է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև երկխոսության առաջընթացի մասին:
«Հարավային Կովկասը մտել է փոխակերպման փուլ։ Ադրբեջան–Հայաստան երկխոսության մեջ արձանագրված առաջընթացը ցույց է տալիս, որ նույնիսկ երկարատև հակամարտությունները կարող են կարգավորվել քաղաքական կամքի և միջազգային իրավունքի նկատմամբ հարգանքի պայմաններում։ Այս գործընթացում կարևոր դեր է ունեցել խորհրդարանական դիվանագիտությունը, որը նպաստել է վստահության ամրապնդմանը»,-ասել է նա:
Եզրափակելով՝ խոսնակը շեշտել է, որ միայն համատեղ գործողություններով է հնարավոր կառուցել ավելի խաղաղ և արդար աշխարհ։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ստամբուլում ընթացող Միջխորհրդարանական միության 152-րդ վեհաժողովի իր ելույթում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ իրական հաշտեցման հասնելու համար Բաքվում պահվող 19 հայերը պետք է ազատ արձակվեն և վերամիավորվեն իրենց ընտանիքների հետ, իսկ անհետ կորած մյուս անձանց ճակատագրերը պետք է պարզվեն: Նա նաև ասել է, որ ՀՀ-ն պատրաստակամ է խորացնելու հարաբերությունները Թուրքիայի հետ:

Председатель Милли Меджлиса Азербайджана Сахиба Гафарова, выступая в Стамбуле на 152-й Ассамблее Межпарламентского союза, заявила о прогрессе в диалоге между Арменией и Азербайджаном.
«Южный Кавказ вступил в этап преобразований. Прогресс, достигнутый в диалоге Азербайджан–Армения, показывает, что даже затяжные конфликты могут быть урегулированы при наличии политической воли и уважения к международному праву. В этом процессе важную роль сыграла парламентская дипломатия, способствовавшая укреплению доверия», — заявила она.
В завершение спикер подчеркнула, что только совместными усилиями возможно построить более мирный и справедливый мир.
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян, выступая на той же ассамблее в Стамбуле, заявил, что для достижения реального примирения с Азербайджаном необходимо освободить 19 армян, удерживаемых в Баку, и воссоединить их с семьями, а также прояснить судьбы других пропавших без вести. Он также отметил, что Армения готова углублять отношения с Турцией.