Ադրբեջանի միլի մեջլիսի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան Ստամբուլում ընթացող Միջխորհրդարանական միության 152-րդ ասամբլեայի նիստում ունեցած ելույթում խոսել է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև երկխոսության առաջընթացի մասին:
«Հարավային Կովկասը մտել է փոխակերպման փուլ։ Ադրբեջան–Հայաստան երկխոսության մեջ արձանագրված առաջընթացը ցույց է տալիս, որ նույնիսկ երկարատև հակամարտությունները կարող են կարգավորվել քաղաքական կամքի և միջազգային իրավունքի նկատմամբ հարգանքի պայմաններում։ Այս գործընթացում կարևոր դեր է ունեցել խորհրդարանական դիվանագիտությունը, որը նպաստել է վստահության ամրապնդմանը»,-ասել է նա:
Եզրափակելով՝ խոսնակը շեշտել է, որ միայն համատեղ գործողություններով է հնարավոր կառուցել ավելի խաղաղ և արդար աշխարհ։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ստամբուլում ընթացող Միջխորհրդարանական միության 152-րդ վեհաժողովի իր ելույթում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ իրական հաշտեցման հասնելու համար Բաքվում պահվող 19 հայերը պետք է ազատ արձակվեն և վերամիավորվեն իրենց ընտանիքների հետ, իսկ անհետ կորած մյուս անձանց ճակատագրերը պետք է պարզվեն: Նա նաև ասել է, որ ՀՀ-ն պատրաստակամ է խորացնելու հարաբերությունները Թուրքիայի հետ:

17 April 2026 - 08:10 AMT
Speaker of Azerbaijan’s Milli Majlis Sahiba Gafarova, speaking in Istanbul at the 152nd Assembly of the Inter-Parliamentary Union, addressed progress in the dialogue between Armenia and Azerbaijan.
“The South Caucasus has entered a phase of transformation. The progress recorded in the Azerbaijan–Armenia dialogue shows that even protracted conflicts can be resolved with political will and respect for international law. Parliamentary diplomacy has played an important role in this process, contributing to the strengthening of trust,” she said.
In conclusion, the speaker emphasized that only through joint efforts is it possible to build a more peaceful and just world.
Armenian National Assembly Speaker Alen Simonian, speaking at the same assembly in Istanbul, stated that achieving real reconciliation with Azerbaijan requires the release of 19 Armenians held in Baku and their reunification with their families, while the fate of other missing persons must be clarified. He also said that Armenia is ready to deepen relations with Turkey.