17 Ապրիլ 2026 - 12:06 AMT
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայությունն ու էկոնոմիկայի նախարարությունը հրապարակել են տվյալներ այն մասին, թե 2025 թվականի նոյեմբերից մինչև 2026 թվականի ապրիլի 15-ը Ռուսաստանից և Ղազախստանից Ադրբեջանի տարածքով որքան ապրանք է ներկրվել Հայաստան։ Ներկայացվել են նաև Ադրբեջանից՝ Վրաստանի տարածքով Հայաստան ներմուծումների ցուցանիշները։ Այդ մասին հայտնել են ՊԵԿ-ից և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից
ՌԴ-ից և Ղազախստանից Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է տեղափոխվել 26 հազար 295 տոննա ապրանք, իսկ Ադրբեջանից՝ 9 հազար 337 տոննա վառելիք: Ընդգծվել է, որ տարածաշրջանային համագործակցության և խաղաղության հաստատման արդյունքներն արդեն շոշափելի են՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ տնտեսական զարգացման համար։
ՊԵԿ մաքսային ծառայության տվյալներով՝ ՀՀ երկաթուղային ճանապարհով, Ադրբեջանի տարածքով տարանցման կարգով առաջին անգամ ապրանքներ մուտք են գործել 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին։
«Ռուսաստանից և Ղազախստանից ներկրվել է 24 հազար 865 տոննան ցորեն, 1362 տոննա պարարտանյութ, 68 տոննա հնդկացորենի ձավար: Իսկ Ադրբեջանից Հայաստան՝ Վրաստանի տարածքով, երկաթուղու միջոցով 2025 թվականի դեկտեմբեր ամսից մինչև 2026 թվականի ապրիլի 15-ը ներմուծվել և ձևակերպվել է 9 հազար 337 տոննա ադրբեջանական ծագման վառելիք ընդհանուր 7.2 մլն ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով, որից՝ 5 հազար 398 տոննան դիզելային վառելիք 4.3 մլն ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով, 3 հազար 939 տոննան բենզին` 2.9 մլն ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով»,- նշել են գերատեսչություններից։

17 April 2026 - 13:21 AMT
Armenia’s State Revenue Committee and Ministry of Economy have published data on imports transported via Azerbaijan from Russia and Kazakhstan between November 2025 and April 15, 2026. They also presented figures on imports from Azerbaijan to Armenia through Georgia.
A total of 26,295 tons of goods were delivered to Armenia from Russia and Kazakhstan via Azerbaijan, while 9,337 tons of fuel were imported from Azerbaijan.
Officials emphasized that the results of regional cooperation and peace are already tangible, creating new opportunities for economic development.
According to the Customs Service, goods first entered Armenia via railway transit through Azerbaijan on November 6, 2025.
“From Russia and Kazakhstan, 24,865 tons of wheat, 1,362 tons of fertilizers, and 68 tons of buckwheat were imported. From Azerbaijan to Armenia, via Georgia and by rail, between December 2025 and April 15, 2026, a total of 9,337 tons of Azerbaijani-origin fuel were imported with a total customs value of 7.2 million U.S. dollars. Of this, 5,398 tons were diesel fuel valued at 4.3 million dollars, and 3,939 tons were gasoline valued at 2.9 million dollars,” the agencies said.