17 Ապրիլ 2026 - 12:06 AMT
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայությունն ու էկոնոմիկայի նախարարությունը հրապարակել են տվյալներ այն մասին, թե 2025 թվականի նոյեմբերից մինչև 2026 թվականի ապրիլի 15-ը Ռուսաստանից և Ղազախստանից Ադրբեջանի տարածքով որքան ապրանք է ներկրվել Հայաստան։ Ներկայացվել են նաև Ադրբեջանից՝ Վրաստանի տարածքով Հայաստան ներմուծումների ցուցանիշները։ Այդ մասին հայտնել են ՊԵԿ-ից և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից
ՌԴ-ից և Ղազախստանից Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է տեղափոխվել 26 հազար 295 տոննա ապրանք, իսկ Ադրբեջանից՝ 9 հազար 337 տոննա վառելիք: Ընդգծվել է, որ տարածաշրջանային համագործակցության և խաղաղության հաստատման արդյունքներն արդեն շոշափելի են՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ տնտեսական զարգացման համար։
ՊԵԿ մաքսային ծառայության տվյալներով՝ ՀՀ երկաթուղային ճանապարհով, Ադրբեջանի տարածքով տարանցման կարգով առաջին անգամ ապրանքներ մուտք են գործել 2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին։
«Ռուսաստանից և Ղազախստանից ներկրվել է 24 հազար 865 տոննան ցորեն, 1362 տոննա պարարտանյութ, 68 տոննա հնդկացորենի ձավար: Իսկ Ադրբեջանից Հայաստան՝ Վրաստանի տարածքով, երկաթուղու միջոցով 2025 թվականի դեկտեմբեր ամսից մինչև 2026 թվականի ապրիլի 15-ը ներմուծվել և ձևակերպվել է 9 հազար 337 տոննա ադրբեջանական ծագման վառելիք ընդհանուր 7.2 մլն ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով, որից՝ 5 հազար 398 տոննան դիզելային վառելիք 4.3 մլն ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով, 3 հազար 939 տոննան բենզին` 2.9 մլն ԱՄՆ դոլար մաքսային արժեքով»,- նշել են գերատեսչություններից։

17 Апрель 2026 - 13:22 AMT
Государственный комитет по доходам и Министерство экономики Армении опубликовали данные об импорте товаров из России и Казахстана через территорию Азербайджана за период с ноября 2025 года по 15 апреля 2026 года. Также представлены показатели импорта из Азербайджана в Армению через территорию Грузии.
Из России и Казахстана через Азербайджан в Армению было доставлено 26 295 тонн товаров, а из Азербайджана импортировано 9 337 тонн топлива.
В ведомствах подчеркнули, что результаты регионального сотрудничества и установления мира уже становятся ощутимыми, создавая новые возможности для экономического развития.
По данным таможенной службы, первые поставки товаров железнодорожным транспортом через территорию Азербайджана в Армению были осуществлены 6 ноября 2025 года.
«Из России и Казахстана импортировано 24 865 тонн пшеницы, 1 362 тонны удобрений и 68 тонн гречневой крупы. Из Азербайджана в Армению через территорию Грузии железнодорожным транспортом с декабря 2025 года по 15 апреля 2026 года ввезено и оформлено 9 337 тонн топлива азербайджанского происхождения общей таможенной стоимостью 7,2 млн долларов США. Из них 5 398 тонн — дизельное топливо стоимостью 4,3 млн долларов, 3 939 тонн — бензин стоимостью 2,9 млн долларов», — сообщили в ведомствах.