Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերով բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասն արդեն մտել է խաղաղության փուլ։ Նա այդ մասին նշել է Անթալիայում անցկացվող V դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում կազմակերպված պանելային քննարկման ընթացքում։
Հաջիևը ընդգծել է, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորումը կարևոր նշանակություն ունի տարածաշրջանի համար, գրում է APA-ն:
Ադրբեջանի նախագահի օգնականը նաև նշել է, որ շարունակվում են քայլերը Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ, և նախորդ տարվա օգոստոսին ԱՄՆ ղեկավարության մասնակցությամբ համապատասխան համաձայնագիրը նախաստորագրվել է։
Հաջիևը հավելել է, որ 30 տարվա ընթացքում դրսից առաջարկված և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից առաջ քաշված կարգավորման մոդելը չի տվել արդյունքներ։
«Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ տարածաշրջանում իրական արդյունքների կարելի է հասնել միայն տեղական սուբյեկտայնության և առաջնորդության միջոցով»,-ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ ներկայում ձևավորվել է «նոր ստատուս քվո, և Հարավային Կովկասն արդեն մտել է խաղաղության փուլ, թեև մոտակա տարածաշրջաններում առաջանում են նոր հակամարտություններ»։
Հաջիևը նաև ընդգծել է, որ տարածաշրջանային սուբյեկտայնությունը չի նշանակում մեկուսացում, այլ հակառակը՝ ապահովում է համագործակցության լայն հնարավորություններ այլ տարածաշրջանների հետ։

Помощник президента Азербайджана, руководитель отдела внешней политики администрации президента Хикмет Гаджиев заявил, что Южный Кавказ уже вступил в фазу мира. Об этом он сказал в ходе панельной дискуссии на V Антальском дипломатическом форуме.
Гаджиев подчеркнул, что урегулирование армяно-азербайджанского конфликта имеет ключевое значение для региона, пишет «APA».
Он также отметил, что продолжаются шаги по нормализации отношений с Арменией, добавив, что соответствующее соглашение было парафировано в августе прошлого года при участии руководства США.
По его словам, модель урегулирования, предложенная в течение 30 лет внешними акторами и продвигаемая Минской группой ОБСЕ, не дала результатов.
«Это еще раз показывает, что реальные результаты в регионе могут быть достигнуты только за счет местной субъектности и лидерства», — отметил он.
Он добавил, что в настоящее время сформировался «новый статус-кво», и Южный Кавказ уже вступил в фазу мира, несмотря на возникновение новых конфликтов в соседних регионах.
Гаджиев подчеркнул, что региональная субъектность не означает изоляцию, а, напротив, создает широкие возможности для сотрудничества с другими регионами.
8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой было подписано совместное заявление.
Министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США парафировали соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой».