17 Ապրիլ 2026 - 13:24 AMT
Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի նախագահ Նուման Քուրթուլմուշը Միջխորհրդարանական միության 152-րդ Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հետ հանդիպմանը նշել է, որ Անկարան կարևորում է Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատումը՝ ընդգծելով համատեղ ջանքերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը։
Քուրթուլմուշն ասել է, որ պետք է ամրապնդել Թուրքիա-Վրաստան-Ադրբեջան եռակողմ համագործակցության մեխանիզմը և հնարավոր է իրականացնել ավելի ընդգրկուն աշխատանք՝ այդ ձևաչափում ներգրավելով նաև Հայաստանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա նաև ուշադրություն է հրավիրել տարածաշրջանային հակամարտությունների վրա՝ նշելով, որ Թուրքիան կարևորում է խաղաղությունն ու կայունությունը Սև ծովի, Մերձավոր Արևելքի, Արևելյան Միջերկրականի և Կովկասի տարածաշրջաններում։ Նրա գնահատմամբ՝ կայուն միջավայրի ձևավորումը կարող է նպաստել տնտեսական զարգացման և բարգավաճման աճին։
Ավելի վաղ Քուրթուլմուշը անդրադարձել էր նաև Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև եռակողմ երկխոսության զարգացման հեռանկարներին։

Председатель Великого национального собрания Турции Нуман Куртулмуш на встрече со спикером парламента Грузии Шалвой Папуашвили в рамках 152-й Ассамблеи Межпарламентского союза заявил, что Анкара придает значение обеспечению мира и стабильности на Кавказе и подчеркнул необходимость активизации совместных усилий.
Куртулмуш отметил, что следует укреплять трехсторонний механизм сотрудничества Турция–Грузия–Азербайджан и возможно расширить его, вовлекая в этот формат также Армению, сообщает «Factor.am».
Он также обратил внимание на региональные конфликты, подчеркнув, что Турция придает значение миру и стабильности в Черном море, на Ближнем Востоке, в Восточном Средиземноморье и на Кавказе. По его оценке, формирование стабильной среды может способствовать экономическому развитию и росту благосостояния.
Ранее Куртулмуш также высказывался о перспективах развития трехстороннего диалога между Турцией, Азербайджаном и Арменией.