18 Ապրիլ 2026 - 07:49 AMT
Հունիսի 4-ից գործարկվելու է Երևան–Բուրգաս ուղիղ չվերթը, տեղեկացրել է Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Ուղիղ ավիաչվերթի մասին հայտարարվել է Բուլղարիայի Բուրգաս քաղաքում անցկացված «EuroBridge 2026» ցուցահանդեսային համաժողովի ընթացքում։
Թռիչքները իրականացվելու են «Electra Airways» ավիաընկերության կողմից՝ յուրաքանչյուր հինգշաբթի։
Ակնկալվել է, որ նոր ավիահաղորդակցությունը կնպաստի ինչպես զբոսաշրջության զարգացմանը, այնպես էլ գործարար կապերի աշխուժացմանը՝ ապահովելով ավելի արագ և անմիջական կապ Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև։
Ցուցահանդես – ֆորումի ժամանակ երկուստեք շեշտվել է դրա ռազմավարական նշանակությունը․ Բուրգասը՝ հայ արտադրողների համար ԵՄ դարպաս դարձնելու տեսանկյունից
Կազմակերպիչների գնահատմամբ՝ այս նախաձեռնությունը նաև նվազեցրել է բեռնափոխադրումների և ներդրումային համագործակցության ճանապարհային դժվարությունները՝ դարձնելով փոխգործակցությունը ավելի հասանելի և արդյունավետ։
Միջոցառումն իրականացվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Բուլղարիայի Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանության և Հայ-բուլղարական առևտրաարդյունաբերական պալատի աջակցությամբ։

С 4 июня начнет действовать прямое авиасообщение между Ереваном и Бургасом с еженедельной частотой выполнения рейсов.
О запуске маршрута сообщило посольство Армении в Болгарии.
Проект был представлен в рамках выставочно-форумного мероприятия «EuroBridge 2026», прошедшего в городе Бургас.
Перевозчиком выступит авиакомпания Electra Airways, выполняя рейсы по четвергам.
Ожидается, что маршрут окажет положительное влияние на туристическую отрасль и деловую активность за счет более оперативного и удобного сообщения между Арменией и Болгарией.
В ходе форума стороны отдельно подчеркнули стратегическую роль инициативы, рассматривая Бургас как потенциальные ворота в рынок Европейского союза для армянских производителей.
По мнению организаторов, запуск также упростил процессы, связанные с грузоперевозками и инвестиционным взаимодействием, повысив доступность и эффективность сотрудничества.
Мероприятие прошло при поддержке Министерства экономики Республики Армения, посольства Армении в Республике Болгария и Армяно-болгарской торгово-промышленной палаты.