18 Ապրիլ 2026 - 09:05 AMT
Կառավարությունը նախատեսում է սուբսիդավորել գյուղացիների կողմից գնվող պարարտանյութերի արժեքը։ Էկոնոմիկայի նախարարության մշակած նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ վերջին շրջանում ազոտական պարարտանյութի գինը զգալիորեն աճել է՝ որոշ դեպքերում հասնելով մոտ 3000 դրամով ավելի բարձր մակարդակի, ինչը հիմնականում պայմանավորված է միջազգային շուկաներում տեղի ունեցող զարգացումներով և ներմուծման հետ կապված խնդիրներով։
Պարարտանյութի հիմնական մատակարար երկրներն են Ռուսաստանը, Իրանը և Վրաստանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Ծրագրի իրականացման նպատակով 2026 թվականի պետական բյուջեից նախատեսվել է հատկացնել մոտ 900 միլիոն դրամ։
Կառավարության գնահատմամբ՝ ստեղծված իրավիճակը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ գյուղատնտեսության վրա՝ բերքատվության նվազման և հողերի բերրիության անկման տեսանկյունից, եթե պարարտանյութերի կիրառումը կրճատվի։
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է, որ մեկ շահառու կարող է օգտվել աջակցությունից առավելագույնը 30 հեկտար հողատարածքի համար։ Պետությունը սուբսիդավորելու է 50 կգ քաշով մեկ պարկ պարարտանյութի արժեքը՝ շուկայական գնից մինչև 3000 դրամի չափով, իսկ վաճառքի հիմք է ընդունվել 8000 դրամ շեմը։
Նշվել է, որ պարարտանյութերը վաճառվելու են միայն նախարարության կողմից հաստատված մատակարարների միջոցով, իսկ դրանց որակի համար պատասխանատվությունը կրելու է մատակարարը։ Բաշխման և հաշվառման գործընթացը իրականացվելու է համայնքային իշխանությունների միջոցով՝ համապատասխան փաստաթղթավորմամբ։
Կառավարության գնահատմամբ՝ այս նախաձեռնությունը պետք է նպաստի գյուղատնտեսության արտադրողականության բարձրացմանը և հողերի արդյունավետ օգտագործմանը։

18 Апрель 2026 - 09:44 AMT
Правительство Армении намерено субсидировать стоимость удобрений, приобретаемых фермерами, в условиях роста цен.
Согласно обоснованию проекта Министерства экономики, в последнее время стоимость азотных удобрений существенно увеличилась, в отдельных случаях примерно на 3000 драмов, что связано с процессами на международных рынках и трудностями импорта.
Основными странами-поставщиками остаются Россия, Иран и Грузия, сообщает «Factor.am».
На реализацию программы из государственного бюджета 2026 года предусмотрено около 900 миллионов драмов.
По оценке властей, сложившаяся ситуация может негативно сказаться на сельском хозяйстве, приведя к снижению урожайности и ухудшению плодородия почв при сокращении использования удобрений.
В рамках программы один получатель сможет воспользоваться поддержкой максимум для 30 гектаров земель.
Государство будет компенсировать стоимость одного мешка удобрений весом 50 кг в размере до 3000 драмов от рыночной цены, при базовом уровне в 8000 драмов.
Реализация будет осуществляться через поставщиков, утвержденных министерством, которые будут нести ответственность за качество продукции.
Процессы распределения и учета будут организованы местными органами власти с соответствующим документальным оформлением.
Как ожидается, инициатива будет способствовать повышению производительности сельского хозяйства и более эффективному использованию земель.