Աջափնյակի մետրոյի կայարանը մեր ամենամեծ առաջնահերթությունն է, հայտարարել է քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած գործակարգավարական նիստում քննարկվել են մետրոպոլիտենի Աջափնյակ կայարանի կառուցմանն ուղղված ընթացիկ քայլերը, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Ավինյանը հանձնարարել է, որ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ ամեն շաբաթ ներկայացվեն զեկույցներ։
«Սա դառնալու է նորմա մինչև այն պահը, երբ մենք բուն իրական շինարարությունը կսկսենք այնտեղ»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ նախատեսվում էր «Աջափնյակ» մետրոյի կայարանի շինարարությունը սկսել 2024-ին, հետո ժամկետները տեղափոխվեցին 2025-ի վերջ, իսկ ավելի ուշ՝ 2026 թվական։ 2025թ․ բյուջեով ծրագրի իրականացման համար նախատեսված էր հատկացնել 9․6 մլրդ դրամ, որից հետո այդ գումարը կրճատվեց մինչև 1․4 մլրդ դրամ։ 2026-ի բյուջեի նախագծում լրացուցիչ ներառվել է ևս 2 մլրդ դրամ։
Ավելի վաղ Ավինյանը հայտարարել էր, որ 2025 թվականին «Աջափնյակ» կայարանի շինարարության համար նախատեսված միջոցների մի մասն ուղղվել է 12 մետր երկարությամբ 45 նոր տրոլեյբուսների ձեռքբերմանը։

Yerevan Mayor Tigran Avinyan said the Ajapnyak metro station is the city’s top priority and ordered weekly reporting on preparatory work.
At a meeting at Yerevan Мunicipality, officials discussed current steps toward building the station, Radar Armenia reports.
“This will become the norm until we begin actual construction there,” he said.
Earlier, construction had been expected to begin in 2024, then postponed to late 2025, and later to 2026. Under the 2025 budget, 9.6 billion drams were allocated for the project, later reduced to 1.4 billion drams. An additional 2 billion drams was included in the draft 2026 budget.
Avinyan had earlier said part of the 2025 funds was redirected to purchase 45 new 12-meter trolleybuses.