Աջափնյակի մետրոյի կայարանը մեր ամենամեծ առաջնահերթությունն է, հայտարարել է քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած գործակարգավարական նիստում քննարկվել են մետրոպոլիտենի Աջափնյակ կայարանի կառուցմանն ուղղված ընթացիկ քայլերը, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Ավինյանը հանձնարարել է, որ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ ամեն շաբաթ ներկայացվեն զեկույցներ։
«Սա դառնալու է նորմա մինչև այն պահը, երբ մենք բուն իրական շինարարությունը կսկսենք այնտեղ»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ նախատեսվում էր «Աջափնյակ» մետրոյի կայարանի շինարարությունը սկսել 2024-ին, հետո ժամկետները տեղափոխվեցին 2025-ի վերջ, իսկ ավելի ուշ՝ 2026 թվական։ 2025թ․ բյուջեով ծրագրի իրականացման համար նախատեսված էր հատկացնել 9․6 մլրդ դրամ, որից հետո այդ գումարը կրճատվեց մինչև 1․4 մլրդ դրամ։ 2026-ի բյուջեի նախագծում լրացուցիչ ներառվել է ևս 2 մլրդ դրամ։
Ավելի վաղ Ավինյանը հայտարարել էր, որ 2025 թվականին «Աջափնյակ» կայարանի շինարարության համար նախատեսված միջոցների մի մասն ուղղվել է 12 մետր երկարությամբ 45 նոր տրոլեյբուսների ձեռքբերմանը։

20 Апрель 2026 - 08:33 AMT
Мэр Еревана Тигран Авинян заявил, что станция метро «Ачапняк» является главным приоритетом города и поручил еженедельно докладывать о ходе работ.
На совещании в мэрии были обсуждены текущие шаги по реализации проекта, сообщает «Radar Armenia».
«Это станет нормой до того момента, пока мы не начнем там непосредственное строительство», — сказал он.
Ранее начало строительства планировалось на 2024 год, затем сроки перенесли на конец 2025 года, а позже — на 2026 год. В бюджете на 2025 год на проект было предусмотрено 9,6 млрд драмов, однако затем сумма была сокращена до 1,4 млрд драмов. В проект бюджета на 2026 год дополнительно включили еще 2 млрд драмов.
Ранее Авинян отмечал, что часть средств 2025 года направили на закупку 45 новых троллейбусов длиной 12 метров.