20 Ապրիլ 2026 - 09:58 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (ԷՍԿԱՏՕ) 82-րդ նստաշրջանի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում հայտարարել է, որ առևտրային հարաբերութուններ են սկսվել Ադրբեջանի և ՀՀ միջև:
Նա հայտարարել է, որ վերջին տարիներին Հարավային Կովկասում տեղի են ունեցել էական փոփոխություններ: Նա հայտարարել է, որ 2025-ի օգոստոսին Վաշինգտոնում «պատմական առաջընթաց է գրանցվել Ադրբեջանի և ՀՀ միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ», հայտնում է Report.az-ը:
«Արդեն իսկ տեսնում ենք այդ խաղաղության որոշ արդյունքներ: Առևտրային հարաբերություններ են սկսվել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև, Ադրբեջանը տարանցիկ հասանելիություն է տվել Հայաստանին: Իսկ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների փոխադարձ այցերը նպաստում են վստահության ամրապնդմանը»,-ասել է Ալիևը:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил о начале торговых отношений между Азербайджаном и Арменией.
Он сделал это заявление в обращении к участникам 82-й сессии Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихоокеанского региона (ЭСКАТО), сообщает «Report.az ».
По его словам, в последние годы в Южном Кавказе произошли существенные изменения, а также достигнут прогресс в направлении нормализации отношений.
«В августе 2025 года в Вашингтоне был достигнут исторический прогресс в направлении нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией. Мы уже видим определенные результаты этого процесса. Начались торговые отношения между двумя странами, Азербайджан предоставил Армении транзитный доступ, а взаимные визиты представителей гражданского общества способствуют укреплению доверия», — заявил он.
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов в присутствии лидеров двух стран и США парафировали соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном.