20 Ապրիլ 2026 - 13:04 AMT
Բրաժե. Ադրբեջանի և ՀՀ միջև պայմանագրի ստորագրումը կնպաստի Եվրոպայի հետ ավելի սերտ համագործակցությանը
Լատվիան ողջունում է ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը հայտարարել է Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Բայբա Բրաժեն Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում:
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը նոր հնարավորություններ կբացի Եվրոպայի հետ ավելի սերտ համագործակցության համար, այդ թվում ՝ փոխկապակցվածության ոլորտում»,- հայտարարել է նա, գրում է Trend.az-ը:
«Լատվիան լիովին աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, որի շրջանակում մենք տեսնում ենք կողմերի շարունակական կառուցողական ներգրավվածությունը: Լատվիան կարևոր է համարում, որ միջազգային հանրությունը նպաստի և աջակցի այս գործընթացին»,-ասել է Բրաժեն:
Նա հավելել է, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը զգալի ներդրում կլինի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության, ինչպես նաև բարգավաճման ապահովման գործում:

20 Апрель 2026 - 13:26 AMT
Министр иностранных дел Латвии Байба Браже заявила, что Латвия приветствует мирный процесс между Арменией и Азербайджаном.
Выступая на Анталийском дипломатическом форуме, она отметила, что подписание мирного договора откроет новые возможности для более тесного сотрудничества с Европой, в том числе в сфере взаимосвязанности, сообщает «Trend.az ».
«Латвия полностью поддерживает процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Мы видим продолжающееся конструктивное взаимодействие сторон и считаем важным, чтобы международное сообщество содействовало и поддерживало этот процесс», — заявила она.
По словам Браже, подписание соглашения внесет значительный вклад в обеспечение безопасности, стабильности и процветания в Южном Кавказе.
8 августа, по итогам трехсторонней встречи в Белом доме с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева была подписана совместная декларация.
Mинистры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов в присутствии лидеров двух стран и США парафировали соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном.