Եվրամիությունը մտադիր է ակտիվացնել համագործակցությունը Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ՝ Սև ծովի և Կենտրոնական Ասիայի ուղղությամբ տրանսպորտային և էներգետիկ կապերի զարգացման ռազմավարության շրջանակում։ Այդ մասին հայտարարել է եվրահանձնակատար Մարթա Կոսը ԵՄ արտաքին գործերի խորհրդի նիստից առաջ:
«Այսօր մենք տեսնում ենք, թե որքան հիմնավոր է Եվրահանձնաժողովի Սևծովյան ռազմավարությունը։ Կապն այս ռազմավարության բաղադրիչներից մեկն է։ Սրա շրջանակում մենք ավելի լավ ենք կապում Եվրոպան Կենտրոնական Ասիայի հետ՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջոցով»,- ասել է նա, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ առևտուրն ու էներգետիկան դիտարկվել են որպես համագործակցության առանցքային ոլորտներ։
«Հյուսիսում առևտրային ճանապարհները փակ են Ռուսաստանի պատճառով, իսկ հարավային ճանապարհները կասեցվել են Իրանի հետ պատերազմի պատճառով»,- նշել է Կոսը։
Նրա խոսքով՝ արտգործնախարարների հանդիպումից հետո քննարկվել են նաև ԵՄ-ի հարաբերությունները Հարավային Կովկասի երկրների հետ։

Европейский союз намерен активизировать сотрудничество с Арменией, Азербайджаном и Турцией в рамках стратегии развития транспортных и энергетических связей в направлении Черного моря и Центральной Азии, заявила еврокомиссар Марта Кос перед заседанием Совета ЕС по иностранным делам.
«Сегодня мы видим, насколько обоснована стратегия Еврокомиссии по Черному морю. Связность является одним из ее ключевых компонентов. В ее рамках мы лучше соединяем Европу с Центральной Азией через Армению, Азербайджан и Турцию», — сказала она, сообщает «Factor.am ».
Она подчеркнула, что торговля и энергетика рассматриваются как ключевые направления сотрудничества.
«На севере торговые маршруты закрыты из-за России, а южные пути нарушены из-за войны с Ираном», — отметила Кос.
По ее словам, после встречи министров иностранных дел также обсуждались отношения ЕС со странами Южного Кавказа.
2 декабря 2025 года в Брюсселе по итогам 6-го заседания Совета партнерства Армения–ЕС был подписан стратегический документ. Его подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и верховный представитель ЕС по иностранным делам Кая Каллас.