ԵՄ-ին անդամակցելու դեպքում ՀՀ-ն կկորցնի ՀՆԱ-ի առնվազն 23%-ը, հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԽ քարտուղարի տեղակալ Ալեքսեյ Շևցովը:
Նա նշել է, որ նման սցենարի պարագայում Հայաստանի տնտեսության վրա ազդեցությունը կարող է լինել զգալի՝ ներառյալ ՀՆԱ-ի կրճատում և սոցիալ-տնտեսական այլ հետևանքներ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ընդհանուր առմամբ, Եվրամիությանը միանալը, նույնիսկ ամենահամեստ և պահպանողական հաշվարկներով, Հայաստանի համար կարժենա մոտավորապես ՀՆԱ-ի 23%-ը, իսկ աշխատաշուկայի զանգվածային կրճատումը (10․5 տոկոսային կետով) և գնաճը (22․6 տոկոսային կետով) կհանգեցնեն կենսամակարդակի զգալի անկման։
Ներքին սպառումը կնվազի ավելի քան 20%-ով ներկայիս մակարդակից։ Սպասվում է նաև էներգակիրների, այդ թվում՝ բնական գազի, գների հետագա աճ», – ասել է Շևցովը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ֆեյսբուքյան եթերում անդրադառնալով ԵԱՏՄ-ին և ԵՄ-ին անդամակցության համատեղելիության հարցին, ասել է, որ վերջնական որոշումը կկայացնի ժողովուրդը: Նա նշել է, որ իրավական առումով հնարավոր չէ միաժամանակ անդամակցել երկու միություններին՝ հավելելով, որ Հայաստանը չի շտապում ընտրություն կատարել:Նա հավելել է, որ քանի դեռ Եվրոպական միության հետ մերձեցման, ԵՄ անդամակցության չափանիշներին համապատասխանելուն ուղղված բարեփոխումները համատեղելի են, ՀՀ-ն կշարունակի մնալ ԵԱՏՄ անդամ և կզարգացնի առևտրատնտեսական հարաբերությունները նրա անդամ երկրների հետ:

Заместитель секретаря Совета безопасности России Алексей Шевцов заявил, что Армения потеряет не менее 23% своего ВВП в случае вступления в Европейский союз, сообщает «РИА Новости».
Он отметил, что при таком сценарии влияние на экономику Армении может быть значительным, включая сокращение ВВП и другие социально-экономические последствия.
«В целом присоединение к Европейскому союзу даже по самым скромным и консервативным оценкам обойдется Армении примерно в 23% ВВП. Массовое сокращение рынка труда (на 10,5 процентного пункта) и инфляция (на 22,6 процентного пункта) приведут к существенному снижению уровня жизни.
Внутреннее потребление сократится более чем на 20% от текущего уровня. Ожидается также дальнейший рост цен на энергоносители, включая природный газ», — заявил Шевцов.
Премьер-министр Никол Пашинян, отвечая в прямом эфире Facebook на вопрос о совместимости членства в Евразийском экономическом союзе и Европейском союзе, заявил, что окончательное решение примет народ. Он отметил, что с юридической точки зрения невозможно одновременно состоять в двух объединениях, добавив, что Армения не спешит с выбором. Он также подчеркнул, что пока реформы, направленные на сближение с Европейским союзом и соответствие критериям членства, остаются совместимыми, Армения будет продолжать членство в ЕАЭС и развивать торгово-экономические отношения с его странами-участницами.