23 Ապրիլ 2026 - 11:21 AMT
IDBank-ը հայտարարում է միջազգային տեխնոլոգիական հսկա Oracle ընկերության հետ ռազմավարական համագործակցության մեկնարկի մասին:
Այս քայլը նշանակալի շրջադարձային փուլ է IDBank-ի թվային վերափոխման ռազմավարության շրջանակում՝ միտված բանկային ծառայությունների նոր սերնդի ձևավորմանը։ Oracle-ի տեխնոլոգիաների ներդրումը թույլ կտա բանկին էապես բարձրացնել տվյալների մշակման արագությունն ու ճշգրտությունը, ուժեղացնել կիբեռանվտանգությունը և ստեղծել ավելի անհատականացված, ճկուն և ժամանակակից ծառայություններ հաճախորդների համար։
«Մենք կառուցում ենք ապագայի բանկը՝ այսօր։ Oracle-ի հետ համագործակցությունը մեզ հնարավորություն է տալիս կիրառել համաշխարհային լավագույն փորձն ու տեխնոլոգիաները՝ մեր հաճախորդներին առաջարկելով առավել առաջադեմ և անվտանգ լուծումներ», – նշել է IDBank-ի Վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանը:
Նա հավելել է, որ Oracle ընկերության հետ համագործակցությունը նաև վկայում է Հայաստանի ֆինանսական համակարգի տեխնոլոգիական աճի և միջազգային շուկաների հետ ինտեգրման մասին՝ բարձրացնելով երկրի դիրքը որպես նորարարական հաբ տարածաշրջանում։
«Մենք ուրախ ենք աջակցել Հայաստանի թվային վերափոխմանը։ ID Group-ի, և մասնավորապես IDBank-ի հետ մեր համագործակցությունը նմանատիպ ֆորմատով առաջինն է Հայաստանի ֆինանսաբանկային ոլորտում և նշանավորում է համագործակցության նոր փուլ։ Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք մեր համագործակցության հետագա զարգացմանը։ Ավելի լայն առումով, Oracle-ը պատրաստ է աջակցել Հայաստանի ֆինանսաբանկային ոլորտի շարունակական թվային զարգացմանը՝ ապահով, մասշտաբային տեխնոլոգիաների միջոցով, որոնք նպաստում են նորարարությանը և բարձրացնում գործառնական արդյունավետությունը», — նշել է Oracle-ի ներկայացուցիչը։
IDBank-ը շարունակաբար ներդրում է կատարում նորարարությունների մեջ՝ նպատակ ունենալով վերափոխել բանկային փորձառությունը և սահմանել նոր ստանդարտներ ոլորտում։

IDBank объявляет о начале стратегического сотрудничества с международным технологическим лидером — компанией Oracle.
Этот шаг знаменует собой важный этап в реализации стратегии цифровой трансформации IDBank, направленной на формирование нового поколения банковских услуг. Внедрение технологий Oracle позволит банку значительно повысить скорость и точность обработки данных, усилить кибербезопасность и создать более персонализированные, гибкие и современные сервисы для клиентов.
«Мы строим банк будущего уже сегодня. Сотрудничество с Oracle дает нам возможность внедрять лучшие мировые практики и технологии, предлагая нашим клиентам передовые и безопасные решения», — отметил председатель правления IDBank Мгер Абраамян.
Он также подчеркнул, что партнерство с Oracle свидетельствует о технологическом развитии финансовой системы Армении и ее интеграции в международные рынки, укрепляя позиции страны как инновационного хаба в регионе.
«Мы рады поддерживать цифровую трансформацию в Армении. Наше сотрудничество с ID Group, и особенно с IDBank, является первым партнерством такого рода с финансовым учреждением в стране и знаменует собой прорыв в сотрудничестве в банковской отрасли Армении. Мы с нетерпением ожидаем дальнейшего развития нашего партнерства. В более широком смысле, Oracle готова поддерживать дальнейшее цифровое развитие банковского и финансового сектора Армении с помощью безопасных, масштабируемых технологий, которые способствуют инновациям и повышают операционную эффективность», — отметил представитель Oracle.
IDBank продолжает активно инвестировать в инновации с целью трансформации банковского опыта и формирования новых стандартов в отрасли.