24 Ապրիլ 2026 - 07:24 AMT
Շվեդիայի խորհրդարանում անցկացվել է Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառում։ Այդ մասին հայտնել է Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Բյորն Սյոդերը:
Միջոցառման ընթացքում ելույթ են ունեցել Շվեդիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Աննա Աղաջանյանը, ինչպես նաև Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Արին Կարապետը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Խորհրդարանում մենք հիշատակեցինք Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության տարելիցը։ Ցեղասպանության ընթացքում սպանվել է մոտ 1.5 միլիոն հայ, ինչպես նաև կայսրության այլ քրիստոնյա փոքրամասնություններ՝ ասորիներ, սիրիացիներ, քաղդեացիներ և պոնտացի հույներ: Նրանց մեծ մասը մահացել է 1915-1916 թվականներին, սակայն հալածանքներն ու սպանությունները շարունակվել են մինչև 1923 թվականը: Զոհերը կազմել են տարածքի հայ բնակչության կեսից ավելին, իսկ փրկվածների մեծ մասը փախել է երկրից: Օսմանյան կայսրությունը մեծ մասամբ դատարկվել է իր քրիստոնյա բնակչությունից»,-գրել է շվեդ պատգամավորը:

В парламенте Швеции прошло памятное мероприятие, посвященное 111-й годовщине Геноцида армян, сообщил депутат Бьорн Седер.
В ходе мероприятия выступили посол Республики Армения в Швеции Анна Агаджанян, а также депутат парламента шведско-армянского происхождения Арин Карапет, сообщает «Арменпресс».
«В парламенте мы почтили память жертв Геноцида армян, произошедшего в Османской империи в 1915 году. В ходе геноцида было убито около 1,5 миллиона армян, а также другие христианские меньшинства империи — ассирийцы, сирийцы, халдеи и понтийские греки. Большинство из них погибли в 1915-1916 годах, однако преследования и убийства продолжались до 1923 года. Жертвы составили более половины армянского населения региона, а большинство выживших покинули страну. Османская империя в значительной степени лишилась своего христианского населения», — написал шведский депутат.