Հույները բարեկամ հայ ժողովրդի հետ կիսում են հալածանքների և ողբերգությունների պատմական փորձը, ասվում է Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասի ուղերձում հղել Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Նա այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում:
Նա նշել է, որ պատմական ճշմարտության ճանաչումն անհրաժեշտ պայման է, որպեսզի մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները երբեք չկրկնվեն:
«Այսօր հարգանքի տուրք ենք մատուցում 20-րդ դարի մարդկության դեմ ուղղված ամենասարսափելի հանցագործություններից մեկի՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Հույների համար, որոնք իր բարեկամ ժողովրդի հետ կիսում են հալածանքների և ողբերգությունների պատմական փորձը, հիշատակի միջոցառումները պարզապես տարելից չեն։ Դրանք մշտական հիշեցում են, որ պատմական ճշմարտության ճանաչումը մարդկության կողմից անհրաժեշտ պայման է, որ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները երբեք չկրկնվեն։ Այլևս երբե՛ք»,-ասվում է գրառման մեջ:

24 Апрель 2026 - 09:21 AMT
Греки вместе с дружественным армянским народом разделяют исторический опыт преследований и трагедий, говорится в послании министра национальной обороны Греции Никоса Дендиаса по случаю 111-й годовщины Геноцида армян.
Он отметил, что признание исторической правды является необходимым условием для того, чтобы преступления против человечности никогда не повторялись.
«Сегодня мы отдаем дань памяти жертвам Геноцида армян — одного из самых страшных преступлений против человечности XX века. Для греков, которые разделяют с дружественным народом исторический опыт преследований и трагедий, памятные мероприятия — это не просто годовщина. Это постоянное напоминание о том, что признание человечеством исторической правды является необходимым условием для того, чтобы преступления против человечности никогда не повторялись. Больше никогда», — говорится в записи.