Հույները բարեկամ հայ ժողովրդի հետ կիսում են հալածանքների և ողբերգությունների պատմական փորձը, ասվում է Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասի ուղերձում հղել Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Նա այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում:
Նա նշել է, որ պատմական ճշմարտության ճանաչումն անհրաժեշտ պայման է, որպեսզի մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները երբեք չկրկնվեն:
«Այսօր հարգանքի տուրք ենք մատուցում 20-րդ դարի մարդկության դեմ ուղղված ամենասարսափելի հանցագործություններից մեկի՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Հույների համար, որոնք իր բարեկամ ժողովրդի հետ կիսում են հալածանքների և ողբերգությունների պատմական փորձը, հիշատակի միջոցառումները պարզապես տարելից չեն։ Դրանք մշտական հիշեցում են, որ պատմական ճշմարտության ճանաչումը մարդկության կողմից անհրաժեշտ պայման է, որ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները երբեք չկրկնվեն։ Այլևս երբե՛ք»,-ասվում է գրառման մեջ:

The Greeks share the historical experience of persecution and tragedies with the friendly Armenian people, Greek National Defense Minister Nikos Dendias said in a message on the 111th anniversary of the Armenian Genocide.
He noted that recognition of historical truth is a necessary condition to ensure that crimes against humanity are never repeated.
“Today we pay tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide, one of the most horrific crimes against humanity of the 20th century. For Greeks, who share the historical experience of persecution and tragedies with their friendly people, commemorative events are not merely an anniversary. They are a constant reminder that humanity’s recognition of historical truth is a necessary condition for crimes against humanity never to be repeated. Never again,” the post says.