Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ուղերձ է հղել հայ ժողովրդին՝ Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ անպաշտպան մարդկանց հանդեպ հաշվեհարդարի հետևանքները վկայում են, թե ինչի կարող են հանգեցնել «կրոնական թշնամանքի բորբոքումը, ազգյանամլությունն ու այլատյացությունը»:
Նա նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է «միավորի ջանքերը` թույլ չտալու հայ ժողովրդի ցեղասպանության նման բարբարոսության կրկնություն», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում 20-րդ դարի ամենասարսափելի ողբերգություններից մեկի ՝ հայ ժողովրդի Ցեղասպանության հարյուր հազարավոր զոհերի հիշատակի առջև։ Դաժան հաշվեհարդարը անպաշտպան, անմեղ մարդկանց նկատմամբ, որոնք սպանվել, վիրավորվել, վտարվել են հայրենի քաղաքներից ու ավաններից, ցնցել է ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհը, իսկ դրա աղետալի հետևանքները համոզիչ կերպով ցույց են տվել, թե ինչի են հանգեցնում կրոնական թշնամանքի հրահրումը, ազգայնականությունն ու այլատյացությունը», – ասվում է ուղերձում:
Նշվել է, որ այդ ժամանակաշրջանի հալածանքներն ու բռնությունները դարձել են չսպիացող վերք հայ ժողովրդի բազմաթիվ սերունդների համար, սակայն վերապրած ողբերգությունը նաև համախմբել է մարդկանց՝ դրսևորելով նրանց տոկունությունն ու իմաստությունը։
Պուտինը նշել է նաև, որ Ռուսաստանի դիրքորոշումն այս հարցում մնացել է անփոփոխ՝ դեռևս 1915 թվականի մայիսին դրսևորվելով Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի համատեղ հռչակագրում, իսկ հետագայում՝ 1995 թվականի ապրիլի 14-ին Պետդումայի ընդունած հայտարարությունում։
Պուտինը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի քաղաքացիները շարունակելու են պահպանել իրենց ազգային ինքնությունը, մշակույթը, լեզուն և հոգևոր արժեքները՝ դիմակայելով բոլոր մարտահրավերներին։
«Բարեկամ հայ ժողովրդին մաղթում եմ բարեկեցություն, բարգավաճում և ամենայն բարիք», – ասված է Ռուսաստանի ղեկավարի ուղերձում:
Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչել է 23 երկիր, որոնցից առաջինը Ուրուգվայն էր 1965-ին, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը և մի շարք այլ կազմակերպություններ:

24 Апрель 2026 - 09:49 AMT
Президент России Владимир Путин направил послание армянскому народу по случаю 111-й годовщины Геноцида армян, подчеркнув, что последствия расправ над беззащитными людьми показывают, к чему приводит «разжигание религиозной ненависти, национализм и ксенофобия».
Он отметил, что международное сообщество должно «объединить усилия, чтобы не допустить повторения подобной варварской трагедии, как геноцид армянского народа», сообщает «РИА Новости».
«Сегодня мы склоняем головы перед памятью сотен тысяч жертв одной из самых страшных трагедий XX века — Геноцида армянского народа. Жестокие расправы над беззащитными, невинными людьми, которые были убиты, ранены и изгнаны из родных городов и сел, потрясли весь цивилизованный мир, а их катастрофические последствия наглядно показали, к чему приводит разжигание религиозной ненависти, национализм и ксенофобия», — говорится в послании.
Отмечается, что преследования и насилие того периода стали незаживающей раной для многих поколений армянского народа, однако пережитая трагедия также сплотила людей, продемонстрировав их стойкость и мудрость.
Путин также подчеркнул, что позиция России по этому вопросу остается неизменной и была выражена еще в мае 1915 года в совместной декларации России, Великобритании и Франции, а позднее — в заявлении Государственной думы от 14 апреля 1995 года.
Путин выразил уверенность, что граждане Армении продолжат сохранять свою национальную идентичность, культуру, язык и духовные ценности, преодолевая все вызовы.
«Дружественному армянскому народу желаю благополучия, процветания и всего самого доброго», — говорится в послании главы российского государства.
Факт Геноцида армян признан 23 странами, первой из которых стал Уругвай в 1965 году, а также Европейским парламентом, Всемирным советом церквей и рядом других организаций.