24 Ապրիլ 2026 - 10:02 AMT
Հայոց ցեղասպանությունը բաց վերք է մարդկության խղճի վրա, ասվում է Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունի ուղերձում՝ Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«Խորը ցավով եմ հիշում այդ մարդկային ողբերգությունը, որը բաց վերք է դարձել մարդկության խղճի վրա, և վերահաստատում եմ իմ անսասան նվիրվածությունն արդարության, ճշմարտության և մարդկային արժանապատվության արժեքներին», – նշել է նախագահ Աունը, հայտնում է Արմենպրեսը Լիբանանի նախագահական գրասենյակի վրա հղումով:
Նա հավելել է, որ իր հիմնադրումից ի վեր Լիբանանը եղել է անվտանգ վայր երկրի սահմաններում ապաստան փնտրող հայերի համար և նրանց դարձրել է ազգային կառուցվածքի անբաժանելի մասը։
«Հայկական ծագումով լիբանանցիները երբեք հյուր չեն եղել այս երկրում, այլ իսկական գործընկերներ են եղել նրա կառուցման, տոկունության և բարգավաճման գործում։ Նրանք իրենց ներդրումն են ունեցել տարբեր ոլորտներում՝ տնտեսությունից մինչև մշակույթ, արդյունաբերությունից մինչև արվեստ, քաղաքականությունից մինչև կրթություն՝ հստակ հետք թողնելով ժամանակակից Լիբանանի պատմության վրա», – նշված է հաղորդագրության մեջ։
Աունը նաև բարձր է գնահատել հայ ժողովրդի տոկունությունն ու ինքնության պահպանման հաստատակամությունը:
«Այս առիթով ես ողջունում եմ հայ ժողովրդի տոկունությունը և նրանց անսասանությունը՝ պահպանելու իր ինքնությունն ու հիշողությունը։ Ես հաստատում եմ, որ այս տարելիցի հիշատակումը ոչ միայն անցյալի հիշողություն է, այլև նոր կոչ՝ մերժելու անարդարությունը, որտեղ էլ որ այն լինի, և աշխատելու ավելի արդար և մարդկային աշխարհի համար», – նշել է նախագահը։
Նա նաև վերահաստատել է, որ Լիբանանը շարունակելու է հավատարիմ մնալ ազատության և բազմակարծության սկզբունքներին՝ ընդգծելով, որ հիշողությունն ունի կարևոր դեր՝ նման ողբերգությունների կրկնությունը կանխելու գործում։
«Եկեք այս հիշողությունից քաղենք մեր ազգային միասնությունն ամրապնդելու, մարդկային արժանապատվությունը պաշտպանելու և մեր նախնիների զոհողություններին և ապագա սերունդների հույսերին արժանի ապագա կառուցելու վճռականությունը», – հավելել է նա։
2000 թվականի մայիսի 12-ին Լիբանանի խորհրդարանը ճանաչել և դատապարտել է Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը:

Геноцид армян является открытой раной на совести человечества, заявил президент Ливана Жозеф Аун в послании по случаю 111-й годовщины Геноцида армян.
«С глубокой скорбью вспоминаю эту человеческую трагедию, ставшую открытой раной на совести человечества, и подтверждаю свою непоколебимую приверженность ценностям справедливости, истины и человеческого достоинства», — отметил президент Аун, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на пресс-службу президента Ливана.
Он добавил, что с момента основания Ливан был безопасным убежищем для армян, ищущих приют в его границах, и сделал их неотъемлемой частью национальной структуры.
«Ливанцы армянского происхождения никогда не были гостями в этой стране, а являлись настоящими партнерами в ее построении, устойчивости и процветании. Они внесли вклад в различные сферы — от экономики до культуры, от промышленности до искусства, от политики до образования, оставив заметный след в истории современного Ливана», — говорится в сообщении.
Аун также высоко оценил стойкость армянского народа и его решимость сохранять свою идентичность.
«По этому случаю я приветствую стойкость армянского народа и их твердость в сохранении своей идентичности и памяти. Я подтверждаю, что отмечание этой годовщины — это не только память о прошлом, но и новый призыв отвергать несправедливость, где бы она ни проявлялась, и работать ради более справедливого и гуманного мира», — подчеркнул президент.
Он также подтвердил, что Ливан продолжит придерживаться принципов свободы и плюрализма, отметив, что память играет важную роль в предотвращении повторения подобных трагедий.
«Давайте извлечем из этой памяти решимость укреплять наше национальное единство, защищать человеческое достоинство и строить будущее, достойное жертв наших предков и надежд будущих поколений», — добавил он.