Ապրիլի 24-ին Ֆրանսիան հիշատակում է Հայոց ցեղասպանությունը և հարգանքի տուրք է մատուցում դրա զոհերի հիշատակին, ասվում է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ուղերձում Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Այդ մասին նա գրել է X-ի իր միկրոբլոգում:
Նա նշել է, որ ապրիլի 24-ը միավորում է ֆրանսիացիներին և հայերին:
«Ապրիլի 24-ին Հանրապետությունը հիշատակում է 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը և հարգանքի տուրք մատուցում դրա զոհերի հիշատակին։ Սա հնարավորություն է հիշելու, փոխանցելու և ընդգծելու այն անխզելի կապը, որը միավորում է Ֆրանսիան Հայաստանի և ֆրանսիացի ժողովրդին հայերի հետ»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ֆրանսիան պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։ 2019-ից ապրիլի 24-ը նշվում է որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր:

Франция 24 апреля вспоминает Геноцид армян и отдает дань памяти его жертвам, заявил президент Франции Эммануэль Макрон в послании по случаю 111-й годовщины Геноцида армян.
Он отметил, что 24 апреля объединяет французов и армян.
«24 апреля Республика вспоминает Геноцид армян 1915 года и отдает дань памяти его жертвам. Это возможность помнить, передавать память и подчеркивать неразрывную связь, которая объединяет Францию с Арменией и французский народ с армянами», — говорится в записи.
Франция официально признала Геноцид армян. С 2019 года 24 апреля отмечается как национальный день памяти.