Պատմական հիշողությունը պահանջում է մշտական զգոնություն, ասվում է Հունաստանի նախագահ Կոնստանտինոս Տասուլասի Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ տարածված հայտարարության մեջ:
«Այսօր՝ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցին, որը մարդկության դեմ ամենասարսափելի հանցագործություններից մեկն է, մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակին»,-նշել է Հունաստանի նախագահը, հայտնում է Արմենպրեսը Հունաստանի նախագահի պաշտոնական կայքի վրա հղումով:
Նա ընդգծել է, որ այս հիշողությունը ներկայացնում է պատասխանատվություն՝ ինչպես զոհերի, այնպես էլ պատմական ճշմարտության հանդեպ՝ կանխելու մոռացությունը և դրա հետևանքով առաջացող ռևիզիոնիզմը, բռնությունն ու անհանդուրժողականությունը։
«Հունաստանն ու Հայաստանը կապված են համատեղ փորձությունների, ինչպես նաև համերաշխության, բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի ամուր հարաբերությունների միջոցով կերտված հավերժական կապերով։ Ժամանակակից միջազգային համատեքստում, որը բնորոշ է ճգնաժամերին, հակամարտություններին և անորոշությանը, ժողովուրդների միջև խաղաղության, փոխըմբռնման և համագործակցության նկատմամբ հանձնառությունն ավելի կարևոր է դառնում։ Պատմական հիշողությունը պահանջում է մշտական զգոնություն՝ ապահովելու համար, որ պատմության ողբերգական իրադարձությունները երբեք չկրկնվեն»,-շեշտել է Տասուլասը։

24 April 2026 - 13:14 AMT
Historical memory requires constant vigilance, Greek President Konstantinos Tasoulas said in a statement marking the 111th anniversary of the Armenian Genocide.
“Today, on the 111th anniversary of the Armenian Genocide carried out by the Ottoman Empire—one of the most horrific crimes against humanity—we pay tribute to the memory of 1.5 million victims,” the Greek president said, according to Armenpress, citing the official website of the Greek presidency.
He stressed that this memory represents a responsibility both to the victims and to historical truth, to prevent oblivion and the resulting revisionism, violence, and intolerance.
“Greece and Armenia are bound by enduring ties shaped by shared trials, as well as strong relations of solidarity, friendship, and mutual respect. In today’s international context, marked by crises, conflicts, and uncertainty, commitment to peace, understanding, and cooperation among peoples becomes ever more important. Historical memory requires constant vigilance to ensure that the tragic events of history are never repeated,” Tasoulas emphasized.