Պատմական հիշողությունը պահանջում է մշտական զգոնություն, ասվում է Հունաստանի նախագահ Կոնստանտինոս Տասուլասի Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ տարածված հայտարարության մեջ:
«Այսօր՝ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցին, որը մարդկության դեմ ամենասարսափելի հանցագործություններից մեկն է, մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակին»,-նշել է Հունաստանի նախագահը, հայտնում է Արմենպրեսը Հունաստանի նախագահի պաշտոնական կայքի վրա հղումով:
Նա ընդգծել է, որ այս հիշողությունը ներկայացնում է պատասխանատվություն՝ ինչպես զոհերի, այնպես էլ պատմական ճշմարտության հանդեպ՝ կանխելու մոռացությունը և դրա հետևանքով առաջացող ռևիզիոնիզմը, բռնությունն ու անհանդուրժողականությունը։
«Հունաստանն ու Հայաստանը կապված են համատեղ փորձությունների, ինչպես նաև համերաշխության, բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի ամուր հարաբերությունների միջոցով կերտված հավերժական կապերով։ Ժամանակակից միջազգային համատեքստում, որը բնորոշ է ճգնաժամերին, հակամարտություններին և անորոշությանը, ժողովուրդների միջև խաղաղության, փոխըմբռնման և համագործակցության նկատմամբ հանձնառությունն ավելի կարևոր է դառնում։ Պատմական հիշողությունը պահանջում է մշտական զգոնություն՝ ապահովելու համար, որ պատմության ողբերգական իրադարձությունները երբեք չկրկնվեն»,-շեշտել է Տասուլասը։

24 Апрель 2026 - 13:14 AMT
Историческая память требует постоянной бдительности, заявил президент Греции Константинос Тасулас в заявлении по случаю 111-й годовщины Геноцида армян.
«Сегодня, в 111-ю годовщину Геноцида армян, осуществленного Османской империей — одного из самых страшных преступлений против человечества, — мы отдаем дань памяти 1,5 миллиона жертв», — отметил президент Греции, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на официальный сайт президента.
Он подчеркнул, что эта память представляет собой ответственность как перед жертвами, так и перед исторической правдой, чтобы предотвратить забвение и возникающие вследствие этого ревизионизм, насилие и нетерпимость.
«Греция и Армения связаны прочными узами, сформированными общими испытаниями, а также отношениями солидарности, дружбы и взаимного уважения. В современном международном контексте, характеризующемся кризисами, конфликтами и неопределенностью, приверженность миру, взаимопониманию и сотрудничеству между народами становится еще более важной. Историческая память требует постоянной бдительности, чтобы трагические события истории никогда не повторились», — подчеркнул Тасулас.