Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հուսով է, որ Հայաստանը չի միանա Եվրամիության հակառուսական քաղաքականությանը։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք հույս ունենք, որ մեր հայ դաշնակիցներն ու բարեկամները թույլ չեն տա, որ այսպես կոչված նոր առաքելությունը միջամտի իրենց ներքին գործերին և Երևանին ներքաշի Արևմուտքի աշխարհաքաղաքական խաղերի մեջ, որոնք ենթադրում են մեր երկրի հետ բարեկամական կապերի խաթարում և միացում Բրյուսելի հակառուսական քաղաքականությանը»,-ասել է նա ճեպազրույցի ընթացքում։
Եվրոպական խորհուրդը հայտնել է, որ Հայաստանում ԵՄ գործընկերության նոր առաքելությունը (EUPM Armenia) ձևավորվել է Ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության շրջանակում՝ նպատակ ունենալով նպաստել Հայաստանի ժողովրդավարական դիմակայունության բարձրացմանը և ճգնաժամերը կառավարելու կարողությունների ամրապնդմանը։ Այդ մասին նշվել է Եվրոպական խորհրդի պաշտոնական կայքէջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդագրության համաձայն՝ առաքելությունն աջակցելու է Հայաստանին բազմաշերտ սպառնալիքների հաղթահարման գործում, որոնց թվում են օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիան և միջամտությունը, կիբերհարձակումները, ինչպես նաև ապօրինի ֆինանսական հոսքերը։

24 Апрель 2026 - 13:19 AMT
Министерство иностранных дел России надеется, что Армения не присоединится к антироссийской политике Европейского союза, заявила официальный представитель ведомства Мария Захарова, сообщает «РИА Новости».
«Мы надеемся, что наши армянские союзники и друзья не позволят так называемой новой миссии вмешиваться в их внутренние дела и втягивать Ереван в геополитические игры Запада, которые предполагают подрыв дружественных связей с нашей страной и присоединение к антироссийской политике Брюсселя», — сказала она в ходе брифинга.
Европейский совет сообщил, что новая миссия партнерства ЕС в Армении (EUPM Armenia) создана в рамках Общей политики безопасности и обороны с целью содействия повышению демократической устойчивости Армении и укреплению ее возможностей по управлению кризисами. Согласно сообщению, миссия будет помогать Армении противостоять гибридным угрозам, включая иностранные информационные манипуляции и вмешательство, кибератаки и незаконные финансовые потоки.