Թբիլիսիում հայերին չեն թույլատրել ապրիլի 24-ին ցույց անցկացնել Թուրքիայի դեսպանատան մոտ:
Համայնքի վարչության անդամ Ժանետա Բաղդասարյանը նշել է, որ իրենք ժամանակին դիմումներ են ներկայացրել քաղաքապետարան և ՆԳՆ, սակայն մերժում են ստացել հենց տվյալ վայրում միջոցառումը անցկացնելու հարցում, հայտնում է «Էխո Կավկազան»:
Բաղդասարյանը ներկայացրել է, որ մերժման մեջ նշվել է՝ օրենքի համաձայն անհրաժեշտ է ապահովել հավասարակշռություն հավաքների ազատության և հասարակական անվտանգության, ինչպես նաև այլ անձանց իրավունքների միջև, և տվյալ վայրում ակցիան կարող է խախտել այդ պահանջները, ինչի պատճառով առաջարկվել է փոխել վայրը կամ ժամանակը։
Սակայն համայնքը մերժել է այդ տարբերակը՝ ընդգծելով, որ իրենց համար կարևոր է ակցիան անցկացնել հենց Թուրքիայի դեսպանատան մոտ։
«Հայկական համայնքը հրաժարվում է այլ վայրում միջոցառում անցկացնելուց, մենք չենք դիտարկում որևէ այլ հասցե, բացի Թուրքիայի դեսպանատան տարածքից։ Հետևաբար որևէ միջոցառում չենք նախատեսում»,-ասել է Բաղդասարյանը։
Համայնքը նաև նշել է, որ նման մոտեցումը չի համապատասխանում իրավական պետության սկզբունքներին և կարող է խաթարել վստահությունը պետական ինստիտուտների նկատմամբ։ Նրանք ընդգծել են, որ հասարակության բոլոր խմբերը, այդ թվում՝ ազգային փոքրամասնությունները, պետք է հնարավորություն ունենան ազատորեն արտահայտելու իրենց դիրքորոշումները։
Նշվել է նաև, որ նախատեսվող ակցիայի նպատակը եղել է խաղաղ ձևով հիշատակի պահպանումը, զոհերի հարգումը և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կոչը։
Ավելի վաղ Վրաստանի ՆԳՆ-ն թույլատրել է համայնքի մեկ այլ նախաձեռնություն՝ երթ Իսանի մետրոյի կայարանից դեպի Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու բակ։

В Тбилиси армянам не разрешили провести 24 апреля акцию у посольства Турции.
Член правления общины Жанета Багдасарян сообщила, что заявки были поданы заранее в мэрию и Министерство внутренних дел, однако было отказано именно в проведении мероприятия в указанном месте, сообщает «Эхо Кавказа».
Багдасарян пояснила, что в отказе указано требование закона обеспечить баланс между свободой собраний, общественной безопасностью и правами других лиц, и что проведение акции в этом месте может нарушить эти условия, в связи с чем было предложено изменить место или время.
Однако община отвергла этот вариант, подчеркнув, что для нее важно провести акцию именно у посольства Турции.
«Армянская община отказывается проводить мероприятие в другом месте, мы не рассматриваем никакой другой адрес, кроме территории посольства Турции. Следовательно, никакого мероприятия мы не планируем», — заявила Багдасарян.
Община также отметила, что такой подход не соответствует принципам правового государства и может подорвать доверие к государственным институтам. Подчеркивается, что все группы общества, включая национальные меньшинства, должны иметь возможность свободно выражать свою позицию.
Отмечается, что цель планируемой акции заключалась в мирном сохранении памяти, почтении жертв и призыве к признанию Геноцида армян.
Ранее МВД Грузии разрешило другую инициативу общины — шествие от станции метро «Исани» до двора церкви Сурб Эчмиадзин в районе Авлабари.