Թբիլիսիում հայերին չեն թույլատրել ապրիլի 24-ին ցույց անցկացնել Թուրքիայի դեսպանատան մոտ:
Համայնքի վարչության անդամ Ժանետա Բաղդասարյանը նշել է, որ իրենք ժամանակին դիմումներ են ներկայացրել քաղաքապետարան և ՆԳՆ, սակայն մերժում են ստացել հենց տվյալ վայրում միջոցառումը անցկացնելու հարցում, հայտնում է «Էխո Կավկազան»:
Բաղդասարյանը ներկայացրել է, որ մերժման մեջ նշվել է՝ օրենքի համաձայն անհրաժեշտ է ապահովել հավասարակշռություն հավաքների ազատության և հասարակական անվտանգության, ինչպես նաև այլ անձանց իրավունքների միջև, և տվյալ վայրում ակցիան կարող է խախտել այդ պահանջները, ինչի պատճառով առաջարկվել է փոխել վայրը կամ ժամանակը։
Սակայն համայնքը մերժել է այդ տարբերակը՝ ընդգծելով, որ իրենց համար կարևոր է ակցիան անցկացնել հենց Թուրքիայի դեսպանատան մոտ։
«Հայկական համայնքը հրաժարվում է այլ վայրում միջոցառում անցկացնելուց, մենք չենք դիտարկում որևէ այլ հասցե, բացի Թուրքիայի դեսպանատան տարածքից։ Հետևաբար որևէ միջոցառում չենք նախատեսում»,-ասել է Բաղդասարյանը։
Համայնքը նաև նշել է, որ նման մոտեցումը չի համապատասխանում իրավական պետության սկզբունքներին և կարող է խաթարել վստահությունը պետական ինստիտուտների նկատմամբ։ Նրանք ընդգծել են, որ հասարակության բոլոր խմբերը, այդ թվում՝ ազգային փոքրամասնությունները, պետք է հնարավորություն ունենան ազատորեն արտահայտելու իրենց դիրքորոշումները։
Նշվել է նաև, որ նախատեսվող ակցիայի նպատակը եղել է խաղաղ ձևով հիշատակի պահպանումը, զոհերի հարգումը և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կոչը։
Ավելի վաղ Վրաստանի ՆԳՆ-ն թույլատրել է համայնքի մեկ այլ նախաձեռնություն՝ երթ Իսանի մետրոյի կայարանից դեպի Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու բակ։

24 April 2026 - 13:31 AMT
Community board member Zhaneta Baghdasaryan said applications had been submitted in advance to the city hall and the Interior Ministry, but permission was denied specifically for holding the event at that location, Echo of the Caucasus reports.
Baghdasaryan explained that the refusal cited legal requirements to balance freedom of assembly with public safety and the rights of others, noting that a rally at that site could violate those conditions. Authorities offered to change the venue or time.
However, the community rejected that option, stressing that it was important for them to hold the protest specifically near the Turkish embassy.
“The Armenian community refuses to hold the event at another location; we do not consider any other address besides the area of the Turkish embassy. Therefore, we are not planning any event,” Baghdasaryan said.
The community also stated that such an approach does not comply with the principles of a rule-of-law state and could undermine trust in public institutions. They emphasized that all groups in society, including national minorities, should have the opportunity to freely express their views.
It was also noted that the planned action aimed to peacefully preserve remembrance, honor the victims, and call for recognition of the Armenian Genocide.
Earlier, Georgia’s Interior Ministry approved another initiative by the community, a march from Isani metro station to the courtyard of Surb Ejmiatsin Church in Avlabari.