25 Ապրիլ 2026 - 06:16 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում Հայոց ցեղասպանությունը դարձյալ անվանել է Մեծ Եղեռն:
«Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում այն անթիվ հայերի հիշատակին, ովքեր աքսորվեցին և դաժանաբար սպանվեցին Մեծ Եղեռնի ժամանակ: Մարդկության պատմության այս դաժան գլուխը հավերժ կմնա որպես հայ ժողովրդի անկոտրում ոգու և քրիստոնեության հիմքում ընկած հույսի վկայություն: Մեր հարգանքն ենք տածում այն խորը ուժի ու վճռականության հանդեպ, որը ցուցաբերեցին հայերը՝ հաղթահարելով անցյալի ահռելի ողբերգությունները և կերտելով ավելի լավ ապագա, որը սահմանված է տևական բարգավաճմամբ, անվտանգությամբ և խաղաղությամբ: Մենք կանգնած ենք նրանց կողքին», – նշված է Թրամփի ուղերձում, հայտնում է «Ազատությունը»:
Դոնալդ Թրամփը նույն ուղերձում անդրադարձել է նաև Հայաստանի հետ կապերին և իր նախաձեռնած Խաղաղության խորհրդին:
«Միացյալ Նահանգները և Հայաստանը միասին կշարունակեն աշխատանքը՝ ուղղված առավել անվտանգ և բարգավաճ աշխարհի կառուցմանը: Իմ վարչակազմն ամրապնդում է մեր ռազմավարական գործընկերությունը՝ հայ ժողովրդի համար զգալի հնարավորություններ ստեղծելով և խթանելով երկարատև կայունությունը Հարավային Կովկասի ողջ տարածաշրջանում: Եվ այժմ, ամերիկացիներն ու հայերը կողք կողքի կանգնած են Խաղաղության պատմական խորհրդում՝ միավորված մեր նպատակի շուրջ՝ ուժի միջոցով խաղաղության նոր դարաշրջան ազդարարելու համար»,-ասվում է ուղերձում:
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը հայտարարել է, որ «խստորեն դատապարտում է նախագահ Դոնալդ Թրամփի շարունակական նահանջը Ամերիկայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից և հիշատակումից»:
Հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանի գնահատմամբ՝ Թրամփը կրկին ենթարկվել է թուրքական ճնշումներին՝ «շարունակելով, արդեն վեցերորդ անգամ, գործադրել Անկարայի լռեցման քաղաքականությունը Ամերիկայի կողմից այդ ոճրի ազնիվ հիշատակման դեմ՝ չնայած Սպիտակ տան, Կոնգրեսի, բոլոր հիսուն նահանգների և տասնյակից ավելի ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների կողմից ճանաչմանը»:
Համբարյանը նաև ընդգծել է, որ ԱՄՆ նախագահի «մեղսակցությունը Թուրքիայի հանցագործությունների քողարկմանը միախառնված է հայերին իրենց պատմական հայրենիքից վերացնելու Ադրբեջանի շարունակական փորձերը զինելու և թույլատրելու՝ իր վարչակազմի անխոհեմ քաղաքականությանը»:
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնիկ հայ բնակչության էթնիկ զտումներից հետո, հայկական տարածքների շարունակվող օկուպացիայի, հայ բանտարկյալների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի և հայկական քրիստոնեական ժառանգության ոչնչացման ֆոնին, Միացյալ Նահանգները պարտավոր է ոչ միայն ճշմարտությունը ասել 1915 թվականի ցեղասպանության մասին, այլև դադարեցնել իր մեղսակցությունը այդ ցեղասպանությունն ավարտին հասցնելու պանթուրքիստական փորձերին», – հայտարարել է Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակի գործադիր տնօրենը։
Միացյալ Նահանգները թե՛ նախագահի, թե Կոնգրեսի երկու պալատների մակարդակներով արդեն պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ ԱՄՆ 46-րդ նախագահ Ջո Բայդենը 2021 թվականից սկսած իր ապրիլքսանչորսյան ուղերձներում կիրառել է «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը։
Դոնալդ Թրամփը իր առաջին նախագահության ընթացքում ևս օգտագործել է «Մեծ Եղեռն» (Meds Yeghern) արտահայտությունը, որը նախ կիրառել էր ԱՄՆ 44-րդ նախագահ Բարաք Օբաման 2009 թվականին։

25 Апрель 2026 - 06:49 AMT
Президент США Дональд Трамп в своем ежегодном обращении 24 апреля вновь назвал Геноцид армян «Мец Егерн» (Великое злодеяние).
«Сегодня мы отдаем дань памяти бесчисленным армянам, которые были депортированы и жестоко убиты во время Мец Егерна. Эта трагическая глава в истории человечества навсегда останется свидетельством несгибаемого духа армянского народа и надежды, лежащей в основе христианства. Мы выражаем уважение той глубокой силе и решимости, которые армяне проявили, преодолевая огромные трагедии прошлого и создавая лучшее будущее, определяемое устойчивым процветанием, безопасностью и миром. Мы стоим рядом с ними», — говорится в послании Трампа, сообщает «Азатутюн».
В том же обращении Трамп коснулся отношений с Арменией и инициированного им Совета мира.
«Соединенные Штаты и Армения продолжат совместную работу по созданию более безопасного и процветающего мира. Моя администрация укрепляет наше стратегическое партнерство, создавая значительные возможности для армянского народа и содействуя долгосрочной стабильности во всем регионе Южного Кавказа. И теперь американцы и армяне стоят бок о бок в историческом Совете мира, объединенные нашей целью — возвестить новую эпоху мира через силу», — говорится в тексте.
Армянский национальный комитет Америки заявил, что «решительно осуждает продолжающееся отступление президента Дональда Трампа от признания и упоминания Геноцида армян Соединенными Штатами».
По оценке исполнительного директора комитета Арам Амбарян, Трамп вновь поддался турецкому давлению, «уже в шестой раз продолжая проводить политику замалчивания Анкары против честного упоминания этого преступления Америкой — несмотря на признание Белым домом, Конгрессом, всеми пятьюдесятью штатами и более чем десятком союзников по НАТО».
Амбарян также подчеркнул, что «соучастие президента США в сокрытии преступлений Турции переплетается с безрассудной политикой его администрации по поддержке и вооружению продолжающихся попыток Азербайджана устранить армян с их исторической родины».
«После этнических чисток коренного армянского населения Арцаха со стороны Азербайджана, продолжающейся оккупации армянских территорий, жестокого обращения с армянскими пленными и уничтожения армянского христианского наследия, Соединенные Штаты обязаны не только говорить правду о геноциде 1915 года, но и прекратить свое соучастие в пантюркистских попытках довести этот геноцид до завершения», — заявил исполнительный директор офиса.
Соединенные Штаты уже официально признали Геноцид армян как на уровне президента, так и обеих палат Конгресса. Начиная с 2021 года, 46-й президент США Джо Байден использует термин «Геноцид армян» в своих обращениях 24 апреля.
В период своего первого президентства Дональд Трамп также использовал выражение «Мец Егерн» (Meds Yeghern), впервые примененное 44-м президентом США Барак Обама в 2009 году.