ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Նենսի Փելոսին Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա հիշատակի օրվա կապակցությամբ գրառում է կատարել՝ նշելով, որ ոգեկոչում է 111 տարի առաջ սարսափելի ցեղասպանության ժամանակ սպանված 1.5 միլիոն հայերի հիշատակը։
«Հպարտ էի լինել խոսնակ, երբ Կոնգրեսը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը»,- գրել է Փելոսին, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա հավելել է, որ իր համար մեծ պատիվ է եղել գլխավորել Կոնգրեսի պատվիրակությունը դեպի Հայաստան և այցելել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու զոհված տղամարդկանց, կանանց և երեխաների հիշատակին։
Փելոսին ընդգծել է, որ պատմական ճշմարտության հաստատմամբ հնարավոր է աշխատել՝ կանխելու նման ողբերգությունների կրկնությունը։
«Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը մենք հիշում ենք 111 տարի առաջ սարսափելի ցեղասպանության ժամանակ սպանված 1.5 միլիոն հայերին»,- գրել է Փելոսին։
Նենսի Փելոսին Հայաստան է այցելել 2022 թվականի սեպտեմբերի 17-19-ը՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի պատվիրակության կազմում։ Սեպտեմբերի 18-ին նա պատվիրակության մյուս անդամների հետ եղել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում և ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։

25 Апрель 2026 - 06:54 AMT
Бывший спикер Палаты представителей США Нэнси Пелоси выступила с заявлением по случаю Дня памяти жертв Геноцида армян, отметив, что чтит память 1,5 миллиона армян, убитых в ходе трагических событий 111 лет назад.
«Я гордилась тем, что была спикером, когда Конгресс официально признал Геноцид армян», — написала Пелоси, сообщает «Factor.am ».
Она добавила, что для нее было большой честью возглавить делегацию Конгресса в Армению и посетить мемориальный комплекс Цицернакаберд, чтобы отдать дань памяти погибшим мужчинам, женщинам и детям.
Пелоси подчеркнула, что установление исторической истины позволяет работать над предотвращением повторения подобных трагедий.
«В День памяти жертв Геноцида армян мы вспоминаем 1,5 миллиона армян, убитых в ходе ужасающего геноцида 111 лет назад», — написала Пелоси.
Нэнси Пелоси посетила Армению 17–19 сентября 2022 года в составе делегации Конгресса США. 18 сентября она вместе с другими членами делегации побывала в мемориальном комплексе Цицернакаберд и возложила венок к памяти жертв Геноцида армян.