ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Նենսի Փելոսին Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա հիշատակի օրվա կապակցությամբ գրառում է կատարել՝ նշելով, որ ոգեկոչում է 111 տարի առաջ սարսափելի ցեղասպանության ժամանակ սպանված 1.5 միլիոն հայերի հիշատակը։
«Հպարտ էի լինել խոսնակ, երբ Կոնգրեսը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը»,- գրել է Փելոսին, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա հավելել է, որ իր համար մեծ պատիվ է եղել գլխավորել Կոնգրեսի պատվիրակությունը դեպի Հայաստան և այցելել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու զոհված տղամարդկանց, կանանց և երեխաների հիշատակին։
Փելոսին ընդգծել է, որ պատմական ճշմարտության հաստատմամբ հնարավոր է աշխատել՝ կանխելու նման ողբերգությունների կրկնությունը։
«Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը մենք հիշում ենք 111 տարի առաջ սարսափելի ցեղասպանության ժամանակ սպանված 1.5 միլիոն հայերին»,- գրել է Փելոսին։
Նենսի Փելոսին Հայաստան է այցելել 2022 թվականի սեպտեմբերի 17-19-ը՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի պատվիրակության կազմում։ Սեպտեմբերի 18-ին նա պատվիրակության մյուս անդամների հետ եղել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում և ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։

Former Speaker of the U.S. House of Representatives Nancy Pelosi marked the Armenian Genocide Remembrance Day, stating that she honors the memory of 1.5 million Armenians killed in the horrific genocide 111 years ago.
“I was proud to serve as Speaker when Congress officially recognized the Armenian Genocide,” Pelosi wrote, as reported by Factor.am .
She added that it was a great honor for her to lead a congressional delegation to Armenia and visit the Tsitsernakaberd Memorial to pay tribute to the memory of the men, women, and children who were killed.
Pelosi emphasized that affirming historical truth makes it possible to work toward preventing the recurrence of such tragedies.
“On Armenian Genocide Remembrance Day, we remember the 1.5 million Armenians killed in the horrific genocide 111 years ago,” Pelosi wrote.
Nancy Pelosi visited Armenia on September 17–19, 2022, as part of a U.S. congressional delegation. On September 18, she and other members of the delegation visited the Tsitsernakaberd Memorial and laid a wreath in honor of the victims of the Armenian Genocide.