25 Ապրիլ 2026 - 08:53 AMT
Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Աննա Ավետիսյանը և հյուպատոսության դիվանագիտական անձնակազմը մասնակցել են Մոնթեբելո քաղաքում անցկացված ամենամյա միջոցառմանը և ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրում։
Միջոցառումը կազմակերպվել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված նախաձեռնությունների շրջանակում՝ Լոս Անջելեսի Միացյալ հայկական խորհրդի կողմից, հայտնում է Լոս Անջելեսում ՀՀ հյուպատոսությունը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ արևմտյան ափի թեմակալ առաջնորդները, Հայ կաթողիկե եկեղեցու Հյուսիսային Ամերիկայի և Կանադայի, ինչպես նաև Հյուսիսային Ամերիկայի Հայ Ավետարանական միության առաջնորդները։ Ներկա են եղել նաև ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի և Կալիֆոռնիա նահանգի օրենսդիր մարմնի անդամներ, Լոս Անջելես շրջանի, Մոնթեբելոյի և Գլենդելի քաղաքային իշխանությունների, ինչպես նաև համայնքային կառույցների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում Հայոց ցեղասպանությունը դարձյալ անվանել է Մեծ Եղեռն:
Միացյալ Նահանգները թե՛ նախագահի, թե Կոնգրեսի երկու պալատների մակարդակներով արդեն պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ ԱՄՆ 46-րդ նախագահ Ջո Բայդենը 2021 թվականից սկսած իր ապրիլքսանչորսյան ուղերձներում կիրառել է «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը։
Դոնալդ Թրամփը իր առաջին նախագահության ընթացքում ևս օգտագործել է «Մեծ Եղեռն» (Meds Yeghern) արտահայտությունը, որը նախ կիրառել էր ԱՄՆ 44-րդ նախագահ Բարաք Օբաման 2009 թվականին։

Генеральный консул Армении в Лос-Анджелесе приняла участие в памятном мероприятии в Монтебелло, почтив память жертв Геноцида армян.
В связи с 111-й годовщиной Геноцид армян генеральный консул Армении в Лос-Анджелесе Анна Аветисян и дипломатический персонал консульства приняли участие в ежегодном мероприятии в Монтебелло, где возложили цветы к мемориалу, посвященному жертвам.
Мероприятие было организовано в рамках инициатив, посвященных памяти жертв Геноцида армян, Объединенный армянский совет Лос-Анджелеса, сообщает консульство Армении в Лос-Анджелесе.
В церемонии также приняли участие руководители Западной епархии Армянская апостольская церковь в США, представители Армянской католической церкви в Северной Америке и Канаде, а также Армянского евангелического союза Северной Америки. Присутствовали члены Палата представителей США и законодательного органа штата Калифорния, представители властей округа Лос-Анджелес, городов Монтебелло и Глендейл, а также общественных организаций и структур.
В своем ежегодном обращении 24 апреля Дональд Трамп вновь назвал Геноцид армян «Мец Егерн». Соединенные Штаты официально признали Геноцид армян как на уровне президента, так и обеих палат Конгресса, а 46-й президент США Джо Байден с 2021 года использует термин «Геноцид армян» в своих посланиях 24 апреля. В период своего первого президентства Трамп также использовал выражение «Мец Егерн» (Meds Yeghern), ранее примененное Барак Обама в 2009 году.