Ֆրանսիայի վարչապետ Սեբաստիան Լըկոռնյուն Մարսելում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողության ընթացքում հայտարարել է, որ Ֆրանսիան միշտ կլինի Հայաստանի կողքին՝ շեշտելով, որ երկրի ինքնիշխանությունը քննարկման ենթակա չէ։
Ֆրանսիայի վարչապետը անդրադարձել է նաև Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած 1,5 միլիոն հայերի, ինչպես նաև Ցեղասպանությունը վերապրած հայերի մասին, որոնք ապաստան են գտել Ֆրանսիայում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Հայաստանն ապրում է մեր սրտերում և մեր հոգիներում։ Եթե Հայաստանը վերապրել է դա, ապա կշարունակի ապրել»,- ասել է ֆրանսիացի պաշտոնյան:
Ապրիլի 24-ին Ֆրանսիան հիշատակում է Հայոց ցեղասպանությունը և հարգանքի տուրք է մատուցում դրա զոհերի հիշատակին, ասվում է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ուղերձում Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ:

Премьер-министр Франции принял участие в церемонии памяти жертв Геноцида армян в Марселе, подтвердив, что Франция всегда будет рядом с Арменией, а ее суверенитет не подлежит обсуждению.
В ходе памятной церемонии в Марсель премьер-министр Франции Себастьян Лекорню заявил, что Франция всегда будет поддерживать Армению, подчеркнув, что суверенитет страны не может ставиться под сомнение.
Он также отметил 1,5 миллиона армян, погибших в результате Геноцид армян, а также выживших, нашедших убежище во Франции, сообщает «1lurer.am ».
«Армения живет в наших сердцах и душах. Если Армения пережила это, значит, она будет жить и дальше», — заявил французский чиновник.
24 апреля Франция вспоминает Геноцид армян и отдает дань памяти его жертвам, говорится в послании Эммануэль Макрон по случаю 111-й годовщины Геноцида армян.