Ֆրանսիայի վարչապետ Սեբաստիան Լըկոռնյուն Մարսելում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողության ընթացքում հայտարարել է, որ Ֆրանսիան միշտ կլինի Հայաստանի կողքին՝ շեշտելով, որ երկրի ինքնիշխանությունը քննարկման ենթակա չէ։
Ֆրանսիայի վարչապետը անդրադարձել է նաև Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած 1,5 միլիոն հայերի, ինչպես նաև Ցեղասպանությունը վերապրած հայերի մասին, որոնք ապաստան են գտել Ֆրանսիայում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Հայաստանն ապրում է մեր սրտերում և մեր հոգիներում։ Եթե Հայաստանը վերապրել է դա, ապա կշարունակի ապրել»,- ասել է ֆրանսիացի պաշտոնյան:
Ապրիլի 24-ին Ֆրանսիան հիշատակում է Հայոց ցեղասպանությունը և հարգանքի տուրք է մատուցում դրա զոհերի հիշատակին, ասվում է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ուղերձում Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ:

25 April 2026 - 10:44 AMT
France’s prime minister took part in a commemoration ceremony in Marseille, reiterating that France will always stand by Armenia and that its sovereignty is not up for debate.
During the Armenian Genocide remembrance ceremony in Marseille, French Prime Minister Sébastien Lecornu stated that France would always support Armenia, emphasizing that the country’s sovereignty cannot be questioned.
He also referred to the 1.5 million Armenians who were killed during the Armenian Genocide, as well as to survivors who found refuge in France, according to 1lurer.am .
“Armenia lives in our hearts and souls. If Armenia has survived this, it will continue to live,” the French official said.
On April 24, France commemorates the Armenian Genocide and pays tribute to its victims, according to a message by Emmanuel Macron marking the 111th anniversary of the Armenian Genocide.