Խաղաղության և հաշտեցման ամենամյա «Գերնիկա» մրցանակը շնորհվել է Հայաստան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ երկու երկրների միջև խաղաղության հաստատման ուղղությամբ գործադրած ջանքերի համար, հայտնում է Իսպանիայում Հայաստանի դեսպանությունը։
Ապրիլի 26-ին Իսպանիայում ՀՀ դեսպան Սոս Ավետիսյանը Գերնիկա-Լումո քաղաքում մասնակցել է 2005 թվականից ի վեր շնորհվող «Գերնիկա» խաղաղության և հաշտեցման ամենամյա մրցանակաբաշխության միջոցառումներին։ Ավետիսյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անունից ստացել է 2026 թվականի «Գերնիկա» մրցանակը։
Ալիևն արդեն շնորհակալություն է հայտնել մրցանակի համար:
Հունվարին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներն արժանացել են «Զայեդ» մրցանակի՝ երկրների իջև «խաղաղության, երկխոսության, հարաբերությունների կարգավորման և հակամարտության լուծման գործընթացի համար»։ Փետրվարի 4-ին Աբու Դաբիում Փաշինյանն ու Ալիևը միասին մասնակցել են մրցանակաբաշխությանը։ 1 մլն դոլար մրցանակային ֆոնդը կիսվել է երկու ղեկավարների միջև: ։

Ежегодная премия мира и примирения «Герника» присуждена премьер-министру Армении Никол Пашинян и президенту Азербайджана Ильхам Алиев за усилия по установлению мира между двумя странами, сообщает посольство Армении в Испании.
26 апреля посол Армении в Испании Сос Аветисян принял участие в церемонии награждения в городе Герника-Лумо, где с 2005 года вручается ежегодная премия мира и примирения «Герника». Аветисян получил премию «Герника» 2026 года от имени премьер-министра Никола Пашиняна.
Алиев уже выразил благодарность за награду.
В январе стало известно, что лидеры Армении и Азербайджана также были удостоены премии «Заид» за вклад в «мир, диалог, нормализацию отношений и процесс урегулирования конфликта» между странами. 4 февраля в Абу-Даби Пашинян и Алиев совместно приняли участие в церемонии награждения. Призовой фонд в размере 1 млн долларов был разделен между двумя лидерами.