ՊԵԿ-ը հրապարակել է 2025 թվականի 1–ին եռամսյակի 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը։ Առաջին հորիզոնականում «Մոբայլ սենթր» ընկերությունն է, որը 3 ամսում պետբյուջե է վճարել է 21 մլրդ 367 մլն դրամ։
Երկրորդ տեղում «Գազպրոմ Արմենիան» է (19 մլրդ 758 մլն դրամ), երրորդ տեղում՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» (15 մլրդ 482 մլն դրամ հարկ):
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը դուրս է մնացել առաջին տասնյակից, այն դեպքում երբ 2025 թ նույն ժամանակհատվածում 9-րդն էր՝ վճարած 4.4 մլրդ. դր հարկով։ 2026 թ-ին ՀԷՑ-ը 14-րդն է (4.5 մլրդ դր), գրում է Panorama.am-ը:
Չորրորդ հորիզոնականը զբաղեցրել է «Գրանդ Տոբակո»-ն՝ 11.4 մլրդ դրամով։ Հինգերորդ տեղում հայտնվել է «Սոֆթ կոնստրակտ»-ը՝ 8 մլրդ դրամով, որը նախորդ տարի զբաղեցրել է 10-րդ հորիզոնականը՝ 4 մլրդ դրամ վճարմամբ։
Վեցերորդ հորիզոնականում է «ԻՄՎԲԱՄ»-ը (6.8 մլրդ դրամ), որը ներկայացնում է «Վալդբերիզ»-ը և պահպանել է իր նախորդ տարվա դիրքը (5.6 մլրդ դրամ)։
«Դիջիթեյն»-ը զբաղեցրել է յոթերորդ տեղը՝ 6.7 մլրդ դրամ վճարմամբ։ Ութերորդում է «Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիա»-ն (6.3 մլրդ դրամ), իններորդում՝ «Սիթի»-ն (6.1 մլրդ դրամ), իսկ տասներորդ հորիզոնականում՝ «Թեղուտ»-ը՝ նույնպես 6.1 մլրդ դրամով։
Ընդհանուր առմամբ, 1000 խոշոր հարկատուները 2026 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին պետական բյուջե են վճարել ավելի քան 459 մլրդ 270 մլն դրամ։ Սա գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը՝ 49 մլրդ 916 մլն դրամով, քանի որ 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածում վճարվել է ավելի քան 409 մլրդ 353 մլն դրամ։

27 Апрель 2026 - 11:26 AMT
Государственный комитет по доходам Армении опубликовал список 1000 крупнейших налогоплательщиков за первый квартал 2025 года, который возглавила компания «Mobile Centre».
За три месяца она перечислила в бюджет 21,367 млрд драмов. Второе место заняла компания Газпром Армения с 19,758 млрд драмов, третье — Зангезурский медно-молибденовый комбинат с 15,482 млрд драмов.
Компания Электрические сети Армении выбыла из первой десятки, заняв 14-е место с 4,5 млрд драмов против 9-го места годом ранее (4,4 млрд драмов), пишет «Panorama.am ».
Четвертое место заняла компания Гранд Тобако с 11,4 млрд драмов. Софт Констракт стала пятой с 8 млрд драмов, улучшив прошлогодний результат.
Шестое место заняла IMVBAM (представляющая Wildberries) с 6,8 млрд драмов, сохранив позицию. Диджитейн — седьмая (6,7 млрд драмов).
Восьмое место у Филип Моррис Армения (6,3 млрд драмов), девятое — у Сити (6,1 млрд драмов), десятое — у Техут с тем же показателем.
В целом 1000 крупнейших налогоплательщиков перечислили в госбюджет более 459,27 млрд драмов в январе–марте 2026 года, что на 49,916 млрд драмов больше по сравнению с аналогичным периодом 2025 года, когда было уплачено более 409,353 млрд драмов.