27 Ապրիլ 2026 - 11:13 AMT
ՀՀ և Մոլդովայի «որոշ ՀԿ-ներ գործում են ՌԴ-ին վարկաբեկելու ուղղությամբ», հայտարարել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Ալեքսեյ Շևցովը:
«Եթե նայենք վիճակագրությանը, ապա Մոլդովայում այս պահին գրանցված է մոտ 14 հազար ՀԿ։ Հայաստանում՝ մոտ 9 հազար ՀԿ։ Եվ բոլորը աշխատում են… Գուցե ոչ բոլորը, բայց մեծ մասը՝ ակնհայտորեն աշխատում են երկկողմ հարաբերությունների վարկաբեկման, ինչպես նաև հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների վարկաբեկման ուղղությամբ», – հայտարարել է Շևցովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա այդ մասին ասել է Մոսկվայում կայացած «Կոլեկտիվ անվտանգության նոր ճարտարապետության ուրվագծերը․ ՀԱՊԿ տեղեկատվական-վերլուծական գործընկերության արդիական հարցեր» համաժողովի շրջանակում։

Заместитель секретаря Совета безопасности РФ Алексей Шевцов заявил, что «некоторые НПО в Армении и Молдове» действуют в направлении дискредитации России.
По его словам, в Молдове зарегистрировано около 14 тысяч НПО, а в Армении — порядка 9 тысяч.
«Если посмотреть на статистику, то в Молдове сейчас зарегистрировано около 14 тысяч НПО, в Армении — около 9 тысяч. И все они работают… возможно, не все, но большинство — явно в направлении дискредитации двусторонних отношений, а также интеграционных процессов на постсоветском пространстве», — заявил Шевцов, сообщает «РИА Новости».
Он выступил с этим заявлением в Москве в рамках конференции «Контуры новой архитектуры коллективной безопасности: актуальные вопросы информационно-аналитического партнерства ОДКБ».