Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2026 թվականի առաջին եռամսյակում աճել է 7.1 տոկոսով՝ գերազանցելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի մակարդակը։
Մարտ ամսին ցուցանիշն աճել է 11.6 տոկոսով՝ փետրվարի համեմատ, իսկ 6.6 տոկոսով՝ 2025 թվականի մարտի համեմատ։ Նշվել է, որ տվյալների վերանայումը պայմանավորված է տարեկան ՀՆԱ-ի վերանայման ժամանակացույցով, որի արդյունքում տնտեսական գործունեության տեսակների կշիռները ենթարկվել են փոփոխությունների՝ հիմնված 2024 թվականի հաշվետու և 2025 թվականի վերանայված տվյալների վրա, հայտնում է Արմենպրեսը:
Վերլուծվող ժամանակահատվածում ամենամեծ աճը գրանցվել է շինարարության ոլորտում՝ 22 տոկոս։ Շինարարության ծավալը կազմել է 95 մլրդ 640.1 մլն դրամ։ Մարտին մեկամսյա աճը կազմել է 34.4 տոկոս, իսկ տարեկան աճը՝ 24 տոկոս։ Միայն մարտին իրականացվել է 41 մլրդ 686.4 մլն դրամի շինարարական աշխատանք։
Արդյունաբերության ոլորտում հունվար-մարտ ամիսներին արձանագրվել է 13.4 տոկոս աճ՝ կազմելով 748 մլրդ 800 հազար դրամ։ Մարտին փետրվարի համեմատ գրանցվել է 2 տոկոս անկում, իսկ նախորդ տարվա մարտի համեմատ՝ 7 տոկոս աճ։ Մարտ ամսվա արտադրության ծավալը կազմել է 256 մլրդ 521.4 մլն դրամ։
Գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը նույն ժամանակահատվածում նվազել է 5.2 տոկոսով՝ կազմելով 96 մլրդ 359.6 մլն դրամ։
Առևտրի շրջանառությունը առաջին եռամսյակում աճել է 2.1 տոկոսով՝ հասնելով 1 տրլն 442 մլրդ 794.1 մլն դրամի։ Մարտին մեկամսյա աճը կազմել է 14.1 տոկոս, իսկ տարեկան աճը՝ 0.2 տոկոս։ Մարտ ամսվա առևտրի ծավալը կազմել է 550 մլրդ 547 մլն դրամ։
Ծառայությունների ոլորտում (առանց առևտրի) արձանագրվել է 7.4 տոկոս աճ՝ կազմելով 981 մլրդ 729.1 մլն դրամ։ Մարտին աճը կազմել է 12.6 տոկոս՝ փետրվարի համեմատ և 7.8 տոկոս՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ։ Ծառայությունների ծավալը մարտին գնահատվել է 351 մլրդ 418.6 մլն դրամ։
Սպառողական գների ինդեքսը հունվար-մարտին աճել է 4.2 տոկոսով։ Մարտին այն բարձրացել է 0.7 տոկոսով՝ փետրվարի համեմատ և 4.5 տոկոսով՝ նախորդ տարվա մարտի համեմատ։
Արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը նույն ժամանակահատվածում աճել է 9.2 տոկոսով։ Մարտին այն աճել է 0.1 տոկոսով՝ փետրվարի համեմատ և 9.5 տոկոսով՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ։
Հունվար-մարտ ամիսներին Հայաստանում արտադրվել է 2 մլրդ 664.8 մլն կիլովատ/ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 7.7 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։ Մարտին արտադրությունն աճել է 7.1 տոկոսով՝ փետրվարի համեմատ և 9 տոկոսով՝ նախորդ տարվա մարտի համեմատ՝ կազմելով 840.9 մլն կիլովատ/ժամ։
Այս ցուցանիշներում ներառված չեն ինքնավար արտադրողների կողմից էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերի շրջանակում արտադրված ծավալները, և համադրելիության ապահովման նպատակով դրանք չեն ներառվել նաև նախորդ ժամանակաշրջանների տվյալներում։
Հաշվետու ժամանակահատվածի համար միջին ամսական անվանական աշխատավարձի վերաբերյալ տվյալներ չեն ներկայացվել։

Armenia’s economic activity index increased by 7.1% in the first quarter of 2026 compared to the same period last year, according to the Statistical Committee.
In March alone, the indicator rose by 11.6% compared to February and by 6.6% year-on-year. The data revision reflects updates tied to GDP recalculations, which adjusted sector weights based on 2024 actual and 2025 revised figures, Armenpress reports.
The highest growth during the period was recorded in the construction sector, which expanded by 22%, reaching 95.64 billion drams. In March, construction grew by 34.4% month-on-month and 24% year-on-year, with total monthly output at 41.69 billion drams.
The industrial sector grew by 13.4% in January–March, totaling 748.8 billion drams. However, in March, output declined by 2% compared to February, while still increasing by 7% compared to March 2025. Monthly industrial output stood at 256.52 billion drams.
Agricultural output declined by 5.2% over the same period, totaling 96.36 billion drams.
Trade turnover rose by 2.1% to 1.44 trillion drams. In March, it increased by 14.1% compared to February and by 0.2% year-on-year, reaching 550.55 billion drams.
The services sector (excluding trade) expanded by 7.4%, reaching 981.73 billion drams. In March, services grew by 12.6% month-on-month and 7.8% year-on-year, totaling 351.42 billion drams.
The consumer price index increased by 4.2% in January–March. In March, it rose by 0.7% compared to February and by 4.5% year-on-year.
The industrial producer price index rose by 9.2% during the same period. In March, it increased by 0.1% month-on-month and by 9.5% year-on-year.
Electricity production reached 2.6648 billion kWh in the first quarter, up 7.7% from the previous year. In March, production increased by 7.1% compared to February and by 9% year-on-year, totaling 840.9 million kWh.
These figures do not include electricity generated by autonomous producers within energy exchange flows, and for comparability, such volumes were also excluded from previous periods.