27 Ապրիլ 2026 - 12:50 AMT
Կովկասի մահմեդականների վարչությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնի դատապարտող հայտարարությանը՝ ադրբեջանցիների կողմից Ստեփանակերտի Մայր տաճարի և Սբ Հակոբ եկեղեցու ավերման վերբերյալ՝ հայկական եկեղեցիներն անվանելով «ապօրինի կառույցներ»:
Մայր Աթոռի հայտարարությունը որակվել է որպես «թշնամանքի և ապատեղեկատվության դրսևորում»: Այդ մասին գրել է 1news.az-ը:
Ըստ Կովկասի մահմեդականների վարչության, «Էջմիածինը հանդես է գալիս Ադրբեջանի հասցեին անհիմն մեղադրանքներով, ինչը հարցը քաղաքականացնելու անհաջող փորձ է»:
Ըստ հայտարարության՝ վերոնշյալ եկեղեցիների քանդումը ոչ մի դեպքում «չի կարող մեկնաբանվել որպես կրոնական կամ մշակութային ժառանգության ոչնչացում»։
«Վերջին ամիսներին հայրենիք վերադարձող նախկին տեղահանվածները բազմիցս դիմել են պետական մարմիններին և դատարաններին՝ պահանջելով քանդել բոլոր այն շինությունները, որոնք գոյություն չեն ունեցել մինչև օկուպացիայի շրջանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ասվում է նաև, թե «վերականգնվել է Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցին, իսկ Բաքվում հայկական եկեղեցին եղել է պետական պահպանության տակ ամբողջ հակամարտության ընթացքում»։
«Էջմիածնի փորձերը աղավաղելու Ադրբեջանի այս բազմադարյա իրականությունը նման զգայուն փուլում միայն խոչընդոտում են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ջանքերին։ Անհրաժեշտ է անհապաղ դադարեցնել անցյալի քաղաքական սադրանքների կիրառման և վերջնական խաղաղության հաստատմանը խոչընդոտելու փորձերը», – ասված է հայտարարությունում։
Վերջին օրերին Ստեփանակերտում մեկը մյուսի հետևից հիմնահատակ ավերվել են երկու եկեղեցիներ՝ Սուրբ Հակոբ եկեղեցին և քաղաքի գլխավոր սրբավայրը՝ Աստվածամոր Սուրբ Հովանի Մայր Տաճարը։

Управление мусульман Кавказа распространило заявление в ответ на позицию Святого Эчмиадзина по поводу разрушения церквей в Степанакерте, назвав армянские храмы «незаконными постройками».
Заявление Святого Эчмиадзина было охарактеризовано как «проявление враждебности и дезинформации», пишет «1news.az».
По мнению ведомства, «Эчмиадзин выступает с необоснованными обвинениями в адрес Азербайджана, что является неудачной попыткой политизировать вопрос».
Также утверждается, что разрушение указанных церквей «ни в коем случае не может трактоваться как уничтожение религиозного или культурного наследия».
В заявлении отмечается, что в последние месяцы возвращающиеся бывшие переселенцы якобы обращались в государственные органы и суды с требованием снести постройки, не существовавшие до периода «оккупации».
Кроме того, утверждается, что Собор Казанчецоц «был восстановлен», а армянская церковь в Баку находилась под государственной охраной на протяжении всего конфликта.
«Попытки Эчмиадзина искажать эту многовековую реальность Азербайджана на столь чувствительном этапе лишь мешают усилиям по установлению прочного мира в регионе. Необходимо немедленно прекратить попытки использования политических провокаций прошлого и препятствования окончательному миру», — говорится в заявлении.
В последние дни в Степанакерте были полностью разрушены две церкви — Святого Акопа и главный храм города, Сурб Аствацацин.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ранее заявил, что, учитывая прежний опыт, не считает целесообразным пока выносить вопрос на международный уровень и подчеркнул необходимость полного понимания ситуации.
Архиепископ Паргев Мартиросян направил обращения президенту США, членам Сената и Конгресса, Папе Римскому и другим международным и церковным структурам, поднимая вопрос уничтожения армянского духовного и культурного наследия.