27 Ապրիլ 2026 - 13:29 AMT
Ադրբեջանը և Հայաստանը ընդգրկվել են աշխարհի ամենաբարձր «ռազմական բեռ» ունեցող երկրների տասնյակում՝ 2025 թվականի արդյունքներով։ Այդ մասին ասվում է Ստոկհոլմի խաղաղության խնդիրների հետազոտման միջազգային ինստիտուտի (SIPRI) 2026 թվականի ապրիլին հրապարակված զեկույցում։
Փորձագետների տվյալներով՝ երկու երկրներում էլ ռազմական ծախսերի բաժինը ՀՆԱ-ում զգալիորեն գերազանցում է համաշխարհային միջին ցուցանիշը, որը 2025 թվականին կազմել է 2.5%։ Համաշխարհային վարկանիշում Ադրբեջանը զբաղեցրել է 6-րդ տեղը՝ 6.5% ցուցանիշով, իսկ Հայաստանը հաջորդ 7-րդ տեղում է՝ 6.1% ցուցանիշով, գրում է Haqqin.az-ը:
SIPRI-ի վերլուծաբանները նշել են, որ Ադրբեջանը նաև հայտնվել է այն երկրների շարքում, որտեղ տարվա ընթացքում արձանագրվել է ռազմական բեռի ամենաակնառու աճերից մեկը՝ 1.4 տոկոսային կետով։
Գլոբալ համատեքստում ընդգծվում է, որ Հարավային Կովկասում տնտեսության ռազմականացման այնպիսի մակարդակ է, որը համադրելի է ակտիվ հակամարտությունների գոտիների և ավանդաբար բարձր պաշտպանական բյուջե ունեցող տարածաշրջանների հետ։ Համեմատության համար ներկայացվել է 2025 թվականի առաջին հնգյակը՝ Ուկրաինա՝ 40%, Ալժիր՝ 8.8%, Իսրայել՝ 7.8%, Ռուսաստան՝ 7.5%, Սաուդյան Արաբիա՝ 6.5%։
Փորձագետները տարածաշրջանում պաշտպանական ծախսերի աճը կապել են զինված ուժերի շարունակական արդիականացման և ընդհանուր աշխարհաքաղաքական անկայունության պայմաններում ազգային անվտանգության ամրապնդման անհրաժեշտության հետ։
Աշխարհում ռազմական ծախսերը 2025 թվականին հասել են 2.887 տրիլիոն դոլարի, ինչպես նշվել է SIPRI-ի զեկույցում։ Ընդհանուր ծախսերի ավելի քան կեսը բաժին է հասել երեք երկրներին՝ ԱՄՆ-ին, Չինաստանին և Ռուսաստանին։
Ռազմական ծախսերը շարունակել են աճել արդեն 11-րդ տարին անընդմեջ՝ հասնելով մոտ 2.88 տրիլիոն դոլարի։ Միաժամանակ, ռազմական ծախսերի բաժինը համաշխարհային ՀՆԱ-ում հասել է 2.5 տոկոսի, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է 2009 թվականից ի վեր։

27 April 2026 - 13:48 AMT
Armenia and Azerbaijan ranked among the world’s top ten countries with the highest military burden in 2025, according to an April 2026 report by the Stockholm International Peace Research Institute.
According to the analysis, military expenditure as a share of GDP in both countries significantly exceeded the global average of 2.5% in 2025. Azerbaijan ranked 6th with 6.5%, while Armenia followed in 7th place with 6.1%, Haqqin.az reports.
SIPRI analysts also noted that Azerbaijan was among the countries with the most notable annual increases in military burden, rising by 1.4 percentage points.
Globally, the report highlights that the level of militarization in the South Caucasus is comparable to active conflict zones and regions traditionally characterized by high defense spending. For comparison, the top five countries in 2025 were Ukraine (40%), Algeria (8.8%), Israel (7.8%), Russia (7.5%), and Saudi Arabia (6.5%).
Experts link the rise in defense spending in the region to ongoing military modernization efforts and the need to strengthen national security amid broader geopolitical instability.
Globally, military spending reached $2.887 trillion in 2025, with more than half attributed to three countries: the United States, China, and Russia. Defense expenditures have now grown for 11 consecutive years, while their share of global GDP reached 2.5%, the highest level since 2009.