28 Ապրիլ 2026 - 08:05 AMT
Ռուսաստանում պետական «Ազնիվ նշան» («Честный знак») մակնշման համակարգը կասեցրել է հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրի խմբաքանակի իրացումը ինչպես օֆլայն, այնպես էլ առցանց խանութներում։
Առաջատար տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնի (մակնշման օպերատոր) փոխտնօրեն Ռևազ Յուսուպովը հայտնել է, որ խոսքը շրջանառության մեջ առկա 338,000 շշի մասին է, որոնք այժմ արգելափակվել են մինչև ստուգման ավարտը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Շրջանառության դադարեցման հիմք է դարձել «Ռոսպոտրեբնադզորի» ուղարկած նամակը, որտեղ գերատեսչությունը նշել է «կյանքին և առողջությանը հնարավոր վնաս պատճառելու կանխարգելման նպատակով անհետաձգելի միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտության» մասին։ Արգելափակման պատճառ են անվանվել «պարտադիր պահանջների խախտումները»։
Արգելքի տակ է հայտնվել 2026 թվականի փետրվարի 17-ի և մարտի 5-ի արտադրության արտադրանքը։ Յուսուպովի խոսքով՝ «մինչև ստուգման ավարտն այն չի հասնի սպառողներին»։
2024-ին ՌԴ Մակնշման համակարգը ևս դադարեցրել էր «Ջերմուկ» ջրի վաճառքՀյուսիսային Օսիայում բնակչի թունավորումից հետո՝ 2․5 միլիոն շշի չափով։ Այդ ժամանակ շշերից մեկում հանքային ջրի փոխարեն հայտնաբերվել է քացախաթթու, սակայն արտադրողը հայտնել էր, որ արտադրության մեջ այն ընդհանրապես չի կիրառվում:

В России государственная система маркировки «Честный знак» приостановила продажу партии армянской минеральной воды «Джермук» как в офлайн-, так и в онлайн-магазинах.
Заместитель генерального директора Центра развития перспективных технологий (оператора маркировки) Реваз Юсупов сообщил, что речь идет о 338 000 бутылках, находящихся в обороте, которые заблокированы до завершения проверки, сообщает «РБК».
Основанием для приостановки стало письмо Роспотребнадзор, в котором говорится о «необходимости принятия неотложных мер для предотвращения возможного вреда жизни и здоровью». Причиной блокировки названы «нарушения обязательных требований».
Под запрет попала продукция, произведенная 17 февраля и 5 марта 2026 года. По словам Юсупова, «до завершения проверки она не поступит к потребителям».
В 2024 году система маркировки РФ также приостанавливала продажу воды «Джермук» в Северной Осетии после отравления местного жителя — тогда было затронуто 2,5 миллиона бутылок. Тогда в одной из бутылок вместо минеральной воды была обнаружена уксусная кислота, однако производитель заявил, что в производстве она не используется.