ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը հետևում է բենզինի և դիզելային վառելիքի շուկաների զարգացումներին։ Այդ մասին ասել է հանձնաժողովի մամուլի խոսնակ Անի Սմբատյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա նշել է, որ բենզինի և դիզվառելիքի գնաճն ունի տնտեսական հիմք:
Նա պարզաբանել է, որ հանձնաժողովն ուսումնասիրում է բենզինի և դիզելային վառելիքի գները, մինչդեռ հեղուկ գազի շուկան չի դիտարկվում, քանի որ այն գնահատվում է որպես մրցակցային՝ ավելի քան 180 մասնակիցներով, որոնցից խոշորագույնի մասնաբաժինը չի գերազանցում 9 տոկոսը։
Ինչ վերաբերում է բենզինին, ապրիլին գները բարձրացել են 20-50 դրամով։ Ներկրող ընկերությունները հանձնաժողովի հարցումներին ի պատասխան մատնանշել են բորսայում վառելիքի գների աճը, ինչը հաստատվել է։
«Հանձնաժողովը նախնական ուսումնասիրություն է կատարել և համոզվել, որ ընկերությունները գնի բարձրացման հարցում ունեն տնտեսական հիմք։ Ուսումնասիրությունը դեռ շարունակվում է, դա կարճաժամկետ գործընթաց չէ, տևում է մոտ մեկ ամիս, և մենք հետևում ենք շուկայի զարգացումներին», – ասել է Սմբատյանը։
Ավելի վաղ էկոնոմիկայի նախարարությունը նշել է, որ հեղուկ գազի շուկայում առկա դժվարությունները հիմնականում պայմանավորված են լոգիստիկ խնդիրներով և կոչ է արել քաղաքացիներին խուսափել խուճապային գնումներից՝ առաջնորդվելով պաշտոնական տեղեկատվությամբ։

Комиссия по защите конкуренции отслеживает развитие рынков бензина и дизельного топлива, сообщила ее пресс-секретарь Ани Смбатян, передает «Sputnik Армения».
Она отметила, что повышение цен на бензин и дизельное топливо имеет экономические причины.
По ее словам, комиссия анализирует цены на бензин и дизель, тогда как рынок сжиженного газа не рассматривается, поскольку считается конкурентным: на нем действует более 180 участников, и доля крупнейшего не превышает 9%.
В апреле цены на бензин выросли на 20–50 драмов. Импортеры в ответ на запросы комиссии указали на рост цен на топливо на биржах, что было подтверждено.
«Комиссия провела предварительное исследование и убедилась, что у компаний есть экономические основания для повышения цен. Изучение продолжается, это не краткосрочный процесс, он занимает около месяца, и мы продолжаем следить за развитием рынка», — сказала Смбатян.
Ранее Министерство экономики сообщало, что трудности на рынке сжиженного газа в основном связаны с логистическими проблемами, и призвало граждан избегать панических покупок, ориентируясь на официальную информацию.