ԵՄ-ն ողջունել է Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերականգնման հարցով ՀՀ-Թուրքիա հանդիպումը: Այդ մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն։
«Ջերմորեն ողջունում եմ Գյումրի-Կարս երկաթուղու վերականգնման և շահագործման հարցի շուրջ Հայաստան-Թուրքիա համատեղ աշխատանքային խմբի հանդիպումը»։
Նա նշել է, որ «ԵՄ-ն լիովին աջակցում է տարածաշրջանում կապի հնարավորությունների զարգացման և հայ-թուրքական լիարժեք կարգավորման ուղղությամբ այս նոր կարևոր քայլին», հայտնում է Factor.am-ը:
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ ապրիլի 28-ին Կարսում տեղի է ունեցել Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերականգնման և գործարկման հարցերով համատեղ աշխատանքային խմբի հանդիպումը։

29 Апрель 2026 - 08:43 AMT
Европейский союз приветствовал встречу Армении и Турции по вопросу восстановления железной дороги Гюмри–Карс, состоявшуюся 28 апреля в Карсе.
Специальный представитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Магдалена Гроно написала в X, что «тепло приветствует встречу совместной рабочей группы Армения–Турция по вопросам восстановления и эксплуатации железной дороги Гюмри–Карс».
Она отметила, что «ЕС полностью поддерживает этот новый важный шаг в направлении развития региональной связности и полной нормализации армяно-турецких отношений», сообщает «Factor.am ».
В рамках договоренностей, достигнутых в процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией, 28 апреля в Карсе состоялось заседание совместной рабочей группы по вопросам восстановления и запуска железной дороги Гюмри–Карс.