29 Ապրիլ 2026 - 13:48 AMT
Կիպրոսը լիովին աջակցում է Եվրամիության և Հայաստանի միջև համագործակցության հետագա խորացմանը։ Այդ մասին հայտարարել է Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարի եվրոպական հարցերով տեղակալ Մարիլենա Ռաունան Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում Հայաստանի ժողովրդավարական դիմադրողականության ամրապնդմանը նվիրված քննարկման ժամանակ:
«Համագործակցությունը հիմնված է մեր ընդհանուր արժեքների և կայուն, ժողովրդավարական և բարգավաճ Հայաստանի, ինչպես նաև կայուն Հարավային Կովկասի տեսլականի վրա», – ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը CyprusMail-ի վրա հղումով:
Ռաունան ընդգծել է, որ ժողովրդավարական դիմադրողականությունը ԵՄ-ի հիմնական պարտավորությունն է՝ թե՛ անդամ պետությունների, թե՛ հարևանների նկատմամբ։
Նա նշել է, որ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները նշանակալի առաջընթաց են գրանցել վերջին երկու տարիների ընթացքում՝ Եվրոպական խորհրդի կոչից հետո ամրապնդելով կապերը բոլոր ոլորտներում և հիմք դնելով նոր համագործակցության։
«Հաջորդ շաբաթ ԵՄ-Հայաստան առաջին գագաթնաժողովը կկայանա Երևանում», – ասել է Ռաունան՝ շեշտելով, որ գագաթնաժողովը ուժեղ ուղերձ է Հայաստանի՝ որպես ԵՄ տարածաշրջանային գործընկերոջ կարևորության վերաբերյալ։
Նա նաև հայտնել է, որ գագաթնաժողովի շրջանակում Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Քրիստոդուլիդեսը հանդիպելու է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Ռաունան ընդգծել է ԵՄ-ՀՀ ռազմավարական օրակարգի կարևորությունը՝ նշելով, որ այն համագործակցության հստակ ճանապարհային քարտեզ է։
Նա նաև կարևորել է «Դիմադրողականություն և աճ» ծրագրի միջոցով ԵՄ-ի կողմից կատարված շուրջ 270 միլիոն եվրոյի ներդրումները, որոնք նպաստել են Հայաստանի դիմադրողականության ամրապնդմանը արտաքին ճնշումների նկատմամբ։
Զգուշացնելով ապատեղեկատվական արշավների միջոցով ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ վստահության խաթարման մասին՝ Ռաունան նշել է, որ հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները կարող են դառնալ որոշիչ պահ երկրի համար։
«Շարունակաբար բարդացող աշխարհաքաղաքական միջավայրում գործընկերության ամրապնդումը նույն արժեքները կիսող երկրների հետ մնում է հիմնական առաջնահերթություն»,- ասել է Ռաունան։

Кипр полностью поддерживает дальнейшее углубление сотрудничества между Европейским союзом и Арменией, заявила Марилена Рауна, заместитель министра иностранных дел Кипра по европейским вопросам, на пленарном заседании Европейского парламента, посвященном укреплению демократической устойчивости Армении.
«Сотрудничество основано на наших общих ценностях и видении стабильной, демократической и процветающей Армении, а также устойчивого Южного Кавказа», — сказала она, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на «CyprusMail».
Рауна подчеркнула, что демократическая устойчивость является ключевым обязательством ЕС как перед государствами-членами, так и перед партнерами.
Она отметила, что отношения между ЕС и Арменией значительно продвинулись за последние два года после призыва Европейского совета укреплять связи во всех сферах и формировать новую основу сотрудничества.
«На следующей неделе в Ереване состоится первый саммит ЕС–Армения», — заявила Рауна, подчеркнув, что он станет важным сигналом значимости Армении как регионального партнера ЕС.
Она также сообщила, что президент Кипра Никос Христодулидис встретится с премьер-министром Армении Никол Пашинян в рамках саммита.
Рауна подчеркнула значение стратегической повестки ЕС–Армения, назвав ее четкой дорожной картой сотрудничества.
Она также отметила инвестиции ЕС в размере около 270 млн евро в рамках программы «Устойчивость и рост», которые способствовали укреплению устойчивости Армении к внешним вызовам.
Предупреждая о рисках дезинформационных кампаний, подрывающих доверие к демократическим институтам, Рауна заявила, что парламентские выборы 7 июня могут стать определяющим моментом для страны.
«В условиях усложняющейся геополитической среды укрепление партнерства со странами, разделяющими одинаковые ценности, остается ключевым приоритетом», — добавила она.
2 декабря 2025 года в Брюсселе по итогам шестого заседания Совета партнерства Армения–ЕС был подписан стратегический документ. Его подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и верховный представитель ЕС Кая Каллас.