29 Ապրիլ 2026 - 13:55 AMT
Էլեկտրոնային ՀԴՄ-ների կիրառման շրջանակն ընդլայնվում է: Կառավարությունը ապրիլի 18-ի նիստում հավանություն է տվել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին։
Նախագծով սահմանվում է, որ էլեկտրոնային ՀԴՄ-ները հնարավոր կլինի կիրառել սովորական ՀԴՄ-ների փոխարեն։ Արդյունքում՝ հնարավորություն է ստեղծվում նույն գործառույթներն իրականացնել առավել հեշտ և ժամանակակից եղանակով, հայտնում է ՊԵԿ-ը:
Նախագծով, մասնավորապես, առաջարկվում է միասնականացնել սարք ՀԴՄ-ին և էլեկտրոնային ՀԴՄ-ին վերաբերող այն դրույթները, որոնք հնարավոր է լինելու կիրառել այս երկու գործիքների դեպքում։
Նախատեսվում է, որ կառավարությունը կսահմանի գործունեության այն ոլորտները, դեպքերն ու ժամկետները, երբ էլեկտրոնային ՀԴՄ-ների կիրառումը կդառնա պարտադիր վաճառք իրականացնելիս, աշխատանքներ կատարելիս կամ ծառայություններ մատուցելիս։ Կառավարության որոշմամբ կհստակեցվեն նաև էլեկտրոնային ՀԴՄ-ների կիրառման կանոններն, այդ թվում՝ հարկ վճարողի անունից դրանք կիրառելու և էլեկտրոնային կտրոն գեներացնելու կարգը։
Ներկայում գործող կարգավորմամբ էլեկտրոնային ՀԴՄ-ն կարող է կիրառվել ինտերնետային կայքի կամ էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով ընդունվող պատվերների դեպքում՝ ապրանքների վաճառք, ծառայությունների մատուցման կամ աշխատանքների կատարման գործարքներ։
Էլեկտրոնային ՀԴՄ-ի կիրառությունը պարտադիր է էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման պատվերների ձևակերպման և ուղևորափոխադրումների (այդ թվում՝ մարդատար տաքսի ավտոմոբիլներով) իրականացման դեպքում։ Էլեկտրոնային ՀԴՄ պարտադիր կիրառվում է նաև էլեկտրոնային առողջապահության համակարգին միացած բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների մատուցման ժամանակ՝ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող վճարային գործիքների միջոցով վճարումն ընդունվելու դեպքում։

В Армении расширяется сфера применения электронных контрольно-кассовых машин. На заседании 18 апреля правительство одобрило проект закона о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс.
Согласно проекту, электронные ККМ можно будет использовать вместо традиционных аппаратов, что позволит выполнять те же функции более современным и удобным способом, сообщает Комитет государственных доходов.
Документ также предусматривает унификацию положений, применимых как к обычным, так и к электронным кассовым аппаратам.
Предполагается, что правительство определит сферы деятельности, случаи и сроки, когда использование электронных ККМ станет обязательным при продаже товаров, выполнении работ и оказании услуг. Отдельным решением будут установлены правила применения, включая порядок формирования электронных чеков и использование систем от имени налогоплательщика.
В настоящее время электронные ККМ применяются при оформлении заказов через интернет-сайты или мобильные приложения — при продаже товаров, оказании услуг или выполнении работ.
Их использование уже является обязательным при заказе и осуществлении пассажирских перевозок через электронные платформы, включая такси. Также электронные ККМ обязательны при оказании медицинских услуг, подключенных к системе электронного здравоохранения, если оплата производится с использованием цифровых платежных инструментов.