29 Ապրիլ 2026 - 13:55 AMT
Էլեկտրոնային ՀԴՄ-ների կիրառման շրջանակն ընդլայնվում է: Կառավարությունը ապրիլի 18-ի նիստում հավանություն է տվել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին։
Նախագծով սահմանվում է, որ էլեկտրոնային ՀԴՄ-ները հնարավոր կլինի կիրառել սովորական ՀԴՄ-ների փոխարեն։ Արդյունքում՝ հնարավորություն է ստեղծվում նույն գործառույթներն իրականացնել առավել հեշտ և ժամանակակից եղանակով, հայտնում է ՊԵԿ-ը:
Նախագծով, մասնավորապես, առաջարկվում է միասնականացնել սարք ՀԴՄ-ին և էլեկտրոնային ՀԴՄ-ին վերաբերող այն դրույթները, որոնք հնարավոր է լինելու կիրառել այս երկու գործիքների դեպքում։
Նախատեսվում է, որ կառավարությունը կսահմանի գործունեության այն ոլորտները, դեպքերն ու ժամկետները, երբ էլեկտրոնային ՀԴՄ-ների կիրառումը կդառնա պարտադիր վաճառք իրականացնելիս, աշխատանքներ կատարելիս կամ ծառայություններ մատուցելիս։ Կառավարության որոշմամբ կհստակեցվեն նաև էլեկտրոնային ՀԴՄ-ների կիրառման կանոններն, այդ թվում՝ հարկ վճարողի անունից դրանք կիրառելու և էլեկտրոնային կտրոն գեներացնելու կարգը։
Ներկայում գործող կարգավորմամբ էլեկտրոնային ՀԴՄ-ն կարող է կիրառվել ինտերնետային կայքի կամ էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով ընդունվող պատվերների դեպքում՝ ապրանքների վաճառք, ծառայությունների մատուցման կամ աշխատանքների կատարման գործարքներ։
Էլեկտրոնային ՀԴՄ-ի կիրառությունը պարտադիր է էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման պատվերների ձևակերպման և ուղևորափոխադրումների (այդ թվում՝ մարդատար տաքսի ավտոմոբիլներով) իրականացման դեպքում։ Էլեկտրոնային ՀԴՄ պարտադիր կիրառվում է նաև էլեկտրոնային առողջապահության համակարգին միացած բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների մատուցման ժամանակ՝ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող վճարային գործիքների միջոցով վճարումն ընդունվելու դեպքում։

29 April 2026 - 14:23 AMT
The scope of electronic cash registers (e-cash registers) is being expanded in Armenia. At its April 18 session, the government approved a draft law introducing amendments to the Tax Code.
Under the proposal, electronic cash registers can be used instead of traditional devices, enabling businesses to perform the same functions through more modern and simplified methods, according to the State Revenue Committee.
The draft also proposes to unify provisions applicable to both physical and electronic cash registers wherever possible.
It is envisaged that the government will define the sectors, cases, and timelines in which the use of electronic cash registers will become mandatory for sales, services, and work performance. A government decision will also specify usage rules, including procedures for generating electronic receipts and using such systems on behalf of taxpayers.
Under current regulations, electronic cash registers can be used for transactions conducted via websites or mobile applications, including sales of goods, provision of services, and execution of work.
Their use is already mandatory for ride-hailing services ordered through electronic platforms, including passenger transportation by taxi. Electronic cash registers are also required in healthcare services connected to the e-health system when payments are made using digital payment instruments.