Ռուսաստանն ավելացրել է բեռնատարների վարորդների ժամանակավոր կացության ժամկետը, նրանք կկարողանան ՌԴ–ում գտնվել տարեկան մինչև 180 օր։ Ռուսաստանի կառավարության համապատասխան որոշումը հրապարակվել է իրավական լուրերի պաշտոնական կայքում։
«Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ երկրների, ինչպես նաև Վրաստանի այն քաղաքացիների համար, որոնք միջազգային ճանապարհային տրանսպորտով զբաղվող պրոֆեսիոնալ վարորդներ են և Ռուսաստանի Դաշնություն են ժամանել առանց վիզայի, Ռուսաստանի Դաշնությունում ժամանակավոր գտնվելու ժամկետը մեկ օրացուցային տարվա ընթացքում ավելացնել մինչև 180 օր», – նշվում է որոշման մեջ, գրում է Sputnik Արմենիան:
Նշվում է, որ որոշումն ուժի մեջ է մտնում հունիսի 30-ից:
Ավելի վաղ Ռուսաստանում սահմանվել էին միգրացիոն նոր կանոններ, ըստ որոնց՝ ՌԴ-ի հետ վիզայի ռեժիմ չունեցող երկրների քաղաքացիներին թույլատրվում էր օրացուցային տարվա ընթացքում երկրում գտնվել մինչև 90 օր:
Հայաստանում բեռնատարների վարորդները պարբերաբար պահանջում էին համագործակցել ռուսական կողմի հետ և փոխել այդ որոշումը, քանի որ 90 օրը չափազանց կարճ ժամանակահատված է՝ հաշվի առնելով, որ Վերին Լարսի անցակետը տարվա ընթացքում շուրջ 60 օր փակ է լինում եղանակային վատ պայմանների պատճառով:

29 Апрель 2026 - 14:40 AMT
Россия увеличила срок временного пребывания водителей грузовых автомобилей, разрешив им находиться в стране до 180 дней в год.
Соответствующее постановление правительства опубликовано на официальном портале правовой информации. Оно касается профессиональных водителей, занимающихся международными автоперевозками из стран СНГ и Грузии, въезжающих в Россию без визы, сообщает «Sputnik Армения».
В документе говорится: «Для граждан государств — участников Содружества Независимых Государств, а также Грузии, являющихся профессиональными водителями, осуществляющими международные автомобильные перевозки и прибывших в Российскую Федерацию без визы, срок временного пребывания в Российской Федерации в течение одного календарного года увеличивается до 180 дней».
Решение вступает в силу с 30 июня.
Ранее в России действовали миграционные правила, согласно которым граждане стран с безвизовым режимом могли находиться в стране не более 90 дней в течение календарного года. В Армении водители грузовиков неоднократно требовали пересмотра этого ограничения, указывая, что 90 дней недостаточно, учитывая, что пункт пропуска «Верхний Ларс» закрывается примерно на 60 дней в году из-за погодных условий.