30 Ապրիլ 2026 - 09:52 AMT
Խոշոր գործարար և նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող պատկող «Միթ Ֆուդ» ՍՊԸ-ն արտոնություն կստանա` կառավարությունը հավանություն է տվել որոշմանը: Նա նախատեսում է մսամթերք ներմուծել՝ իրականացնելով 1․6 մլրդ դրամի ներդրում հումքի ձեռքբերման համար։
Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը գնահատվում է 270 մլն դրամ, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Ալեքսանյանը ծրագրել է Հնդկաստանից ներմուծել 350 հազար կիլոգրամ գոմեշի միս, ինչպես նաև Իտալիայից՝ 900 հազար կգ խոզի ճարպ և Չինաստանից՝ 300 հազար կգ հավի կրծքամիս, որը արտադրվել է ԱՄՆ-ում։ Մեկ ու կես տոննայից ավելի մսամթերքը նա օգտագործելու է իրեն պատկանող «Միթ Ֆուդ» ՍՊԸ-ի արտադրության մեջ, հայտնում է Factor.am-ը:
Ալեքսանյանը դիմել է ՀՀ կառավարությանը՝ ներմուծվող մսամթերքը մաքսատուրքից ազատելու խնդրանքով, որի չափը կազմել է մոտ 270 մլն դրամ։ «Միթ Ֆուդ» ՍՊԸ-ն զբաղվում է երշիկեղենի, նրբերշիկների, դելիկատեսների, ինչպես նաև ավանդական հայկական բաստուրմայի և սուջուխի արտադրությամբ։
Նշվում է, որ ընկերության արտադրանքը արդեն իսկ մրցակցային առավելություն ունի շուկայում՝ համեմատ մյուս արտադրողների հետ։ «Միթ Ֆուդի» արտադրանքը վաճառվում է նաև Ալեքսանյանին պատկանող «Երևան Սիթի» սուպերմարկետների ցանցում, որտեղ հաճախորդներին հիմնականում առաջարկվում է հենց այդ արտադրանքը։
Գործարարը կառավարությանը հայտնել է, որ մոտ 1․6 մլրդ դրամի ներդրումից հետո նախատեսել է աշխատակիցների թիվը 135-ից հասցնել 155-ի, իսկ միջին աշխատավարձը բարձրացնել 264 հազարից մինչև 315 հազար դրամ։
«Չնայած, որ Նիկոլ Փաշինյանը Սամվել Ալեքսանյանին նախկինում անխնա քննադատում էր՝ նրան վերագրելով ընտրակեղծարարություն և կառուպցիա, Ալեքսանյանն այդպես էլ օրենքի առջև չկանգնեց։ Նա 2018-ին միայն կատարեց ՀՀԿ-ի օրոք չկատարած հարկային պարտավորությունները։ Այժմ նա Փաշինյանի տնտեսական ծրագրերի առանցքային մասնակիցներից է»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
Ըստ մամուլի հրապարակումների՝ Սամվել Ալեքսանյանը ներկա է եղել Աղվերանում անցկացված հայ և ադրբեջանցի գործարարների հանդիպմանը։ Նրա հետ փոխկապակցված «Շիշա ուորդ» ընկերությունը եղել է առաջիններից, որը Ադրբեջանից բենզին է ներմուծել և վաճառել Հայաստանում։ Ընկերությունը փաստաթղթերով պատկանում է Ալեքսանյանի կնոջ՝ Շողերինա Մկրտչյանի եղբոր որդուն։

Компания Meat Food LLC, принадлежащая бизнесмену и бывшему депутату Самвелу Алексаняну, получит льготу по освобождению от таможенной пошлины — соответствующее решение одобрило правительство.
Алексанян планирует импортировать мясную продукцию, вложив 1,6 млрд драмов в закупку сырья. Объем предоставленной таможенной льготы оценивается примерно в 270 млн драмов, сообщает пресс-служба правительства.
Он намерен ввезти 350 тысяч килограммов буйволиного мяса из Индии, а также 900 тысяч килограммов свиного жира из Италии и 300 тысяч килограммов куриного филе из Китая, произведенного в Соединенных Штатах. Более 1,5 млн килограммов мясной продукции будет использовано в производстве Meat Food LLC, сообщает «Factor.am ».
Алексанян обратился в правительство с просьбой освободить импортируемую продукцию от таможенной пошлины, сумма которой составляет около 270 млн драмов. Компания занимается производством колбасных изделий, деликатесов, а также традиционных армянских бастурмы и суджуха.
Отмечается, что продукция компании уже имеет конкурентное преимущество на рынке по сравнению с другими производителями. Продукция Meat Food реализуется также в сети супермаркетов Yerevan City, принадлежащей Алексаняну, где покупателям чаще всего предлагается именно эта продукция.
Бизнесмен сообщил правительству, что после инвестиций в размере 1,6 млрд драмов планирует увеличить число сотрудников с 135 до 155 человек, а среднюю зарплату — с 264 тыс. до 315 тыс. драмов.
В публикации отмечается, что, несмотря на прежнюю жесткую критику со стороны премьер-министра Никол Пашинян, обвинявшего Алексаняна в фальсификациях выборов и коррупции, он так и не был привлечен к ответственности. В 2018 году он лишь выполнил налоговые обязательства, не исполненные в период правления Республиканской партии Армении. В настоящее время он считается одним из ключевых участников экономических программ правительства.
Согласно сообщениям СМИ, Алексанян присутствовал на встрече армянских и азербайджанских бизнесменов в Агверане. Связанная с ним компания Shisha Word была одной из первых, кто начал импорт бензина из Азербайджана и продавать его в Армении. Формально компания оформлена на племянника супруги бизнесмена.