30 Ապրիլ 2026 - 11:42 AMT
Անհատ ձեռնարկատերերի և նոտարների համար ապահովագրավճարների վճարման վերջնաժամկետը երկարաձգվել է, հայտնում է ՊԵԿ-ը:
«Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքով կատարված փոփոխություններով՝ 2025 թվականի ընթացքում 2,400,000 դրամից ավելի իրացման շրջանառություն ունեցող ԱՁ-ներն ու նոտարները 2026 թվականի ապրիլի 20-ի փոխարեն ապահովագրավճարները կարող են վճարել մինչև 2026 թվականի հուլիսի 20-ը ներառյալ։
Սահմանվել է նաև, որ եթե 2026 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ ԱՁ-ի կամ նոտարի գործունեությունը դադարեցված է եղել, և այդ մասին հայտարարություն է ներկայացվել հարկային մարմին, ապա 2026 թվականին ապահովագրավճարները պետք է կատարվեն գործունեությունը վերսկսելու օրվան հաջորդող ամսվա 1-ից սկսած։
ԱՁ-ներն ու նոտարները ապահովագրավճարները կարող են փոխանցել 900005003703 հաշվեհամարին։
Այն ԱՁ-ներն ու նոտարները, որոնց գործունեությունը 2026 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ դադարեցված է եղել, սակայն մինչև օրենսդրական փոփոխությունները կատարել են վճարումներ և չեն օգտվել ապահովագրական փաթեթից, կարող են վերադարձ ստանալ վճարված գումարների համար Հիմնադրամից։

Срок уплаты страховых взносов для индивидуальных предпринимателей и нотариусов в Армении продлен, сообщает Комитет государственных доходов.
Согласно изменениям в законе «О всеобщем медицинском страховании», предприниматели и нотариусы с оборотом свыше 2,4 млн драмов за 2025 год могут уплатить взносы не до 20 апреля, а до 20 июля 2026 года включительно.
Также установлено, что если по состоянию на 1 января 2026 года деятельность предпринимателя или нотариуса была приостановлена и соответствующее заявление было подано в налоговый орган, то страховые взносы за 2026 год должны уплачиваться с 1-го числа месяца, следующего за возобновлением деятельности.
Перечисление страховых взносов осуществляется на счет 900005003703.
Предприниматели и нотариусы, чья деятельность была приостановлена на 1 января 2026 года, но которые до внесения изменений произвели выплаты и не воспользовались страховым пакетом, могут получить возврат уплаченных средств из фонда.