Մայիսի 2–ին Հայաստան այնքան հեղուկ գազ կմտնի, որ գներն էականորեն կնվազեն, հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցի ժամանակ։
«Ապրիլի 28-ին արդեն իսկ եկել է մի քանի մեքենա, երեկ ավելի շատ մեքենա է եկել, այսօր սպասվում են տասնյակ մեքենաներ, վաղը ևս տասնյակ մեքենաներ կմտնեն Հայաստան»,– նշել է նախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ հեղուկ գազի պակասը պայմանավորված է եղել երկու հիմնական գործոններով՝ Իրանի հետ կապված իրավիճակով և Վերին Լարսի անցակետի խնդիրներով։ Նշվել է, որ Լարսն արդեն բացվել է։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչու չի իրականացվել նախկինում հայտարարված ծրագիրը՝ Ադրբեջանով երկաթուղային ճանապարհով գազ ներկրելու վերաբերյալ, նախարարը պարզաբանել է, որ ՀԿԵ-ն հսկայական ներդրումներ պետք է անի:
«Հարավկովկասյան երկաթուղին» հսկայական ներդրումներ պետք է աներ ու անում է, որպեսզի երկաթուղով հեղուկ գազը հասնի Հայաստան։ Համաձայնություն ձեռք բերել, որ կարող է երկաթուղու միջոցով հեղուկ գազ գալ Հայաստան մի բան է, դրանից հետո հսկայական ներդրումներ անել, որ կարողանան հեղուկ գազը բերել` մեկ այլ բան»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ էկոնոմիկայի նախարարությունը նշել էր, որ հեղուկ գազի շուկայում առկա դժվարությունները հիմնականում պայմանավորված են լոգիստիկ խնդիրներով և կոչ է արել քաղաքացիներին խուսափել խուճապային գնումներից՝ առաջնորդվելով պաշտոնական տեղեկատվությամբ։

30 Апрель 2026 - 12:21 AMT
2 мая в Армению поступит настолько большой объем сжиженного газа, что цены существенно снизятся, заявил министр экономики Геворг Папоян.
«28 апреля уже прибыло несколько машин, вчера прибыло больше машин, сегодня ожидаются десятки машин, завтра в Армению также въедут десятки машин», — отметил министр, сообщает «Sputnik Армения».
По его словам, дефицит сжиженного газа был обусловлен двумя основными факторами: ситуацией, связанной с Ираном, и проблемами на КПП Верхний Ларс. Было отмечено, что Ларс уже открыт.
Касаясь вопроса о том, почему не была реализована ранее объявленная программа импорта газа по железной дороге через Азербайджан, министр пояснил, что «Южно-Кавказская железная дорога» должна осуществить огромные инвестиции.
«Южно-Кавказская железная дорога» должна была осуществить и осуществляет огромные инвестиции, чтобы сжиженный газ по железной дороге дошел до Армении. Достичь договоренности о том, что сжиженный газ может поступать в Армению по железной дороге, — это одно, а затем осуществить огромные инвестиции, чтобы его смогли доставить, — совсем другое», — сказал он.
Ранее Министерство экономики отмечало, что имеющиеся на рынке сжиженного газа трудности в основном обусловлены логистическими проблемами, и призвало граждан избегать панических покупок, руководствуясь официальной информацией.