Մայիսի 2–ին Հայաստան այնքան հեղուկ գազ կմտնի, որ գներն էականորեն կնվազեն, հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցի ժամանակ։
«Ապրիլի 28-ին արդեն իսկ եկել է մի քանի մեքենա, երեկ ավելի շատ մեքենա է եկել, այսօր սպասվում են տասնյակ մեքենաներ, վաղը ևս տասնյակ մեքենաներ կմտնեն Հայաստան»,– նշել է նախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ հեղուկ գազի պակասը պայմանավորված է եղել երկու հիմնական գործոններով՝ Իրանի հետ կապված իրավիճակով և Վերին Լարսի անցակետի խնդիրներով։ Նշվել է, որ Լարսն արդեն բացվել է։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչու չի իրականացվել նախկինում հայտարարված ծրագիրը՝ Ադրբեջանով երկաթուղային ճանապարհով գազ ներկրելու վերաբերյալ, նախարարը պարզաբանել է, որ ՀԿԵ-ն հսկայական ներդրումներ պետք է անի:
«Հարավկովկասյան երկաթուղին» հսկայական ներդրումներ պետք է աներ ու անում է, որպեսզի երկաթուղով հեղուկ գազը հասնի Հայաստան։ Համաձայնություն ձեռք բերել, որ կարող է երկաթուղու միջոցով հեղուկ գազ գալ Հայաստան մի բան է, դրանից հետո հսկայական ներդրումներ անել, որ կարողանան հեղուկ գազը բերել` մեկ այլ բան»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ էկոնոմիկայի նախարարությունը նշել էր, որ հեղուկ գազի շուկայում առկա դժվարությունները հիմնականում պայմանավորված են լոգիստիկ խնդիրներով և կոչ է արել քաղաքացիներին խուսափել խուճապային գնումներից՝ առաջնորդվելով պաշտոնական տեղեկատվությամբ։

A large volume of liquefied petroleum gas will enter Armenia on May 2, substantially reducing prices, Economy Minister Gevorg Papoyan said.
Several trucks already arrived on April 28, more came yesterday, dozens are expected today, and dozens more will enter Armenia tomorrow, the minister said, Sputnik Armenia reports.
According to him, the LPG shortage was caused by two main factors: the situation related to Iran and problems at the Upper Lars checkpoint. It was noted that Lars has already reopened.
Asked why the previously announced plan to import gas by rail through Azerbaijan was not implemented, the minister explained that South Caucasus Railway must make major investments.
“South Caucasus Railway had to make, and is making, huge investments so that liquefied petroleum gas can reach Armenia by rail. Reaching an agreement that LPG can come to Armenia by rail is one thing; then making huge investments to actually bring the LPG is another,” he said.
Earlier, the Economy Ministry said difficulties in the LPG market were mainly due to logistical problems and urged citizens to avoid panic buying and rely on official information.