30 Ապրիլ 2026 - 13:37 AMT
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հանձնաժողովը հաստատել է Ազգային անվտանգության, Պետդեպարտամենտի և հարակից ծրագրերի հատկացումների օրինագիծը 2027 ֆինանսական տարվա համար։ Փաստաթուղթը նախատեսում է ընդլայնված աջակցություն Հարավային Կովկասի երկրներին, այդ թվում՝ Հայաստանին, հայտնում է Արմենպրեսը:
Փաստաթղթում նշվում է. «Հանձնաժողովը միջոցներ է հատկացնում Հարավային Կովկասի երկրներին՝ Միացյալ Նահանգների ռազմավարական շահերը առաջ մղելու համար՝ տարածաշրջանային խաղաղության, կայունության, ինտեգրման և փոխկապակցվածության ընդլայնման ջանքերի միջոցով, ինչպես նաև երկկողմ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրություններին ակտիվ աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով։ Այս գումարի շրջանակում Հանձնաժողովը նախորդ տարվա համեմատ ավելացնում է Հայաստանի համար նախատեսված աջակցությունը՝ Միջազգային ռազմական կրթության և վերապատրաստման (IMET) և Արտաքին ռազմական ֆինանսավորման (FMF) ծրագրերով»։
Հանձնաժողովը վճռականորեն աջակցում է Միացյալ Նահանգների ջանքերին՝ Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղություն առաջ մղելու, ինչպես նաև տարածաշրջանի երկրների անվտանգությունն ու բարգավաճումն ամրապնդելու ուղղությամբ», անդրադառնալով «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագծին»:
Մասնավորապես նշվում է, որ պետքարտուղարը օրենքի ընդունումից հետո 90 օրվա ընթացքում պետք է Կոնգրեսին ներկայացնի մանրամասն զեկույց՝ TRIPP-ի շրջանակում միջոցների բաշխման և իրականացված քայլերի վերաբերյալ։
Նշվում է նաև, որ այդ հաշվետվությունը պետք է ներառի իրականացնող գործընկերներին, այդ թվում՝ ներդրումային ֆինանսավորում տրամադրող կառույցներին, ինչպես նաև նկարագրի այլ դաշնային գործակալությունների՝ Զարգացման միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (DFC) և Առևտրի ու զարգացման գործակալության դերը՝ ծրագրի իրականացման և արդյունավետ գործարկման ապահովման գործում։

Комитет по ассигнованиям Палата представителей США одобрил законопроект о финансировании национальной безопасности, Госдепартамента и смежных программ на 2027 финансовый год, предусматривающий расширенную поддержку стран Южного Кавказа, включая Армению, сообщает «Арменпресс».
В документе говорится: «Комитет выделяет средства странам Южного Кавказа для продвижения стратегических интересов Соединенных Штатов через усилия по укреплению регионального мира, стабильности, интеграции и взаимосвязанности, а также для активной поддержки двусторонних стратегических партнерств». В этих рамках увеличивается помощь Армении по сравнению с прошлым годом по программам Международное военное образование и подготовка и Иностранное военное финансирование.
Комитет решительно поддерживает усилия США по продвижению долгосрочного мира на Южном Кавказе и укреплению безопасности и благосостояния стран региона, ссылаясь на инициативу «Путь Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP).
В частности отмечается, что в течение 90 дней после принятия закона госсекретарь должен представить Конгрессу подробный отчет о распределении средств и предпринятых шагах в рамках TRIPP.
В отчете должны быть указаны реализующие партнеры, включая структуры, предоставляющие инвестиционное финансирование, а также описана роль других федеральных агентств, таких как Международная финансовая корпорация развития США и Агентство США по торговле и развитию, в обеспечении реализации и эффективного функционирования программы.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и государственный секретарь США Марко Рубио в Вашингтоне подтвердили документ о совместной работе Армении и США в рамках инициативы TRIPP.
Опубликованный документ по реализации TRIPP описывает порядок запуска инициативы. Этот формат не создает и не направлен на создание юридических обязательств для Армении или США.