Ադրբեջանն ԱԳՆէ կանչել և բողոքի նոտա է հանձնել ԵՄ դեսպան Մարիանա Կույունջիչին: Պատճառն ապրիլի 30-ին ընդունված Եվրախորհրդարանի բանաձևն է, որտեղ, ըստ Բաքվի, «ներառված են անհիմն և կողմնակալ ձևակերպումներ»:
Նշվել է, որ տվյալ փաստաթղթում առկա դրույթները «խեղաթյուրել են իրական պատկերը, հակասում են օբյեկտիվության սկզբունքներին, ինչպես նաև պետությունների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը հարգելու պարտավորություններին», գրում է APA-ն:
Նշվել է նաև, որ բանաձևում ներկայացված պնդումները «Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայ բնակչության վերադարձի վերաբերյալ լիովին անհիմն են, իսկ նման կոչերը գնահատվում են որպես միջամտություն Ադրբեջանի ներքին գործերին»։
Ըստ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի՝ «թեև 2023 թվականին, Ադրբեջանի Սահմանադրությանը համապատասխան, ներկայացվել է վերաինտեգրման ծրագիր, հայկական ծագմամբ բնակիչները տարածաշրջանը լքել են կամավոր կերպով, իսկ հակառակն պնդող հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը»։
Ըստ Բաքվի, անընդունելի են նաև հայ գերիներին ազատ արձակելու կոչերը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև «մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման» վերաբերյալ պնդումներին, որոնք որակվել են «ամբողջովին անհիմն և անընդունելի»։
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը ողջունել էր Եվրախորհրդարանի բանաձևը, որը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պատանդների անօրինական պահումը՝ պահանջելով նրանց անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակումը։ Այն նաև ընդգծել է, որ կայուն խաղաղությունը պետք է հիմնված լինի Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգանքի վրա։
Եվրոպական խորհրդարանը վերահաստատել է իր աջակցությունը արցախահայության իրավունքներին, ներառյալ ինքնության և սեփականության պաշտպանության հարցերը։ Այն հստակորեն կոչ է արել ապահովել նրանց անվտանգ, անխոչընդոտ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքը՝ միջազգային երաշխիքներով։ Բացի այդ, պահանջվել է պատասխանատվություն հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման համար և առաջարկվել է իրականացնել միջազգային գնահատման առաքելություն։

Министерство иностранных дел Азербайджана вызвало и вручило ноту протеста послу ЕС Мариане Куиюнджич в связи с резолюцией, принятой 30 апреля Европейский парламент, сообщает «APA».
По заявлению Баку, положения документа «искажают реальную картину, противоречат принципам объективности и обязательствам уважать суверенитет и территориальную целостность государств».
Также отмечено, что содержащиеся в резолюции утверждения о возвращении армянского населения в Карабах «полностью необоснованны», а подобные призывы расцениваются как вмешательство во внутренние дела Азербайджана.
В МИД Азербайджана заявили, что в 2023 году в соответствии с Конституцией страны был представлен план реинтеграции, а жители армянского происхождения покинули регион добровольно, и утверждения об обратном «не соответствуют действительности».
Баку также назвал неприемлемыми призывы к освобождению армянских пленных.
Утверждения о разрушении культурного и религиозного наследия были охарактеризованы как «полностью необоснованные и неприемлемые».
Резолюция Европарламента, в свою очередь, осуждает удержание Азербайджаном армянских военнопленных и заложников и требует их немедленного и безусловного освобождения. Она также подтверждает поддержку прав армян Нагорного Карабаха, включая защиту идентичности и собственности, и призывает обеспечить их безопасное, беспрепятственное и достойное возвращение при международных гарантиях, а также привлечь к ответственности за уничтожение армянского культурного и религиозного наследия и провести международную оценочную миссию.