1 Մայիս 2026 - 10:56 AMT
Wildberries մարկետփլեյսը դադարեցրել է Հայաստանի առևտրային ընկերությունների վաճառքները, ինչի մասին հայտնել է անհատ ձեռնարկատեր Շուշան Մկրտչյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ Մկրտչյանը սոցիալական հարթակներում անդրադարձել է խնդրին՝ նշելով, որ Հայաստանից իրականացվող վաճառքները կարճ ժամանակում դադարեցվել են առանց որևէ բացատրության, ինչի հետևանքով բազմաթիվ վաճառողներ հայտնվել են անորոշ վիճակում։
«Wildberries մարկետփլեյսը երեկ առավոտվանից սկսել էր քիչ-քիչ փակել հայ վաճառողների ապրանքները։ Այս մասին վաճառողները սկսեցին գրել տելեգրամյան խմբում, որտեղ 2500 ձեռնարկատեր կա։ Երեկ երեկոյան արդեն բոլոր հայկական ԱՁ ու ՍՊԸ ունեցողների ապրանքները փակվեցին Wildberries-ում»,- ասել է Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով՝ ստացվում է, որ հայկական բիզնեսի համար փակվել է արտահանման կարևոր հարթակ, ինչի հետևանքով վաճառքների ծավալները զգալիորեն նվազելու են։
«Հատկապես փոքր բիզնեսների համար մարկետփլեյսը ոչ միայն վաճառքի միջոց էր, այլ նաև արդյունավետ գործիք՝ կանխիկ հոսքեր ձևավորելու և բրենդի ճանաչելիությունը ԵԱՏՄ երկրներում բարձրացնելու համար։ Այս իրավիճակում առավել քան երբևէ կարևոր է, որ պետությունը կանգնի փոքր բիզնեսի կողքին։ Ի վերջո, հենց փոքր բիզնեսներն են ձևավորում ապագայի մեծ բիզնեսները»,-ասել է Մկրտչյանը։
Նա նաև նշել է, որ ակնկալում են, որ խնդրի վերաբերյալ պետական մակարդակով կհնչի հստակ պարզաբանում։
Ոչ Wildberries, ոչ ՀՀ պատկան մարմինները դեռ պաշտոնական որևէ մեկնաբանություն չեն տվել
2025 թվականին հայկական ընկերությունները Wildberries հարթակում վաճառքների ծավալները ավելացրել են 122 տոկոսով, իսկ Հայաստանից վաճառողների թիվը նույն ժամանակահատվածում աճել է 106 տոկոսով։
Ավելի ուշ Շուշան Մկրտչյանը ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է, որ հայաստանյան առևտրային ընկերությունների վաճառքները դադարեցրել է նաև OZON–ը:

1 Май 2026 - 12:07 AMT
Маркетплейс Wildberries прекратил продажи армянских коммерческих компаний, сообщила индивидуальный предприниматель Шушан Мкртчян, передает Sputnik Армения.
Ранее Мкртчян сообщала в соцсетях, что продажи из Армении были остановлены в короткие сроки без объяснений, в результате чего многие продавцы оказались в неопределенной ситуации.
«С вчерашнего утра Wildberries начал постепенно закрывать товары армянских продавцов. Об этом начали писать в телеграм-группе, где около 2500 предпринимателей. Уже к вечеру все товары армянских ИП и компаний были закрыты», — сказала она.
По ее словам, для армянского бизнеса фактически закрылась важная экспортная площадка, что приведет к значительному снижению объемов продаж.
«Особенно для малого бизнеса маркетплейс был не только каналом продаж, но и эффективным инструментом для формирования денежного потока и повышения узнаваемости бренда в странах Евразийского экономического союза. В этой ситуации как никогда важно, чтобы государство поддержало малый бизнес», — отметила Мкртчян.
Она добавила, что предприниматели ожидают четких разъяснений на государственном уровне.
Ни Wildberries, ни армянские власти пока не дали официальных комментариев.
В 2025 году армянские компании увеличили объем продаж на Wildberries на 122%, а число продавцов из Армении выросло на 106%.
Позднее Мкртчян сообщила на своей странице в Facebook, что продажи армянских компаний также приостановил маркетплейс Ozon.