Սլովակիայից Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Միրիամ Լեքսմանը անդրադարձել է Հայաստանի վերաբերյալ ընդունված բանաձևին։
«Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին ընդառաջ խորապես շնորհակալ եմ այսօր Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում ընդունված միջկուսակցական ուժեղ բանաձևի համար՝ հաջակցություն Հայաստանում ժողովրդավարական դիմակայունության»՝ X-ի իր էջում գրել է Միրիամ Լեքսմանը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Ավելի վաղ Եվրոպական խորհրդարանը 476 կողմ, 47 դեմ և 48 ձեռնպահ ձայներով ընդունել է Հայաստանի վերաբերյալ բանաձև, որով վերահաստատվել է ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական դիմակայունությանը, խաղաղության գործընթացին և եվրոպական ինտեգրման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումներին։
Փաստաթուղթը աջակցել է 2026 թ. հունիսին Հայաստանում խորհրդարանի ազատ, արդար և խաղաղ ընտրությունների անցկացմանը՝ ընդգծելով, որ քվեարկության արդյունքները պետք է որոշի միայն հայ ժողովուրդը։ Միաժամանակ շեշտվել է ապատեղեկատվության, անօրինական ֆինանսավորման և ընտրակաշառքի դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը։

Депутат Европейский парламент от Словакии и постоянный докладчик по Армении Мириам Лексман прокомментировала принятую резолюцию по Армении.
«В преддверии саммита Европейского политического сообщества я искренне благодарна за принятую сегодня на пленарном заседании Европарламента сильную межпартийную резолюцию в поддержку демократической устойчивости в Армении», — написала Лексман в X, сообщает «1lurer.am ».
Ранее Европарламент принял резолюцию 476 голосами «за», при 47 «против» и 48 воздержавшихся, подтвердив поддержку Европейский союз демократической устойчивости Армении, мирного процесса и реформ в направлении европейской интеграции.
Документ поддержал проведение свободных, честных и мирных парламентских выборов в Армении в июне 2026 года, подчеркнув, что результаты голосования должен определять исключительно армянский народ. Также акцентирована необходимость борьбы с дезинформацией, незаконным финансированием и подкупом избирателей.