Սլովակիայից Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Միրիամ Լեքսմանը անդրադարձել է Հայաստանի վերաբերյալ ընդունված բանաձևին։
«Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին ընդառաջ խորապես շնորհակալ եմ այսօր Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում ընդունված միջկուսակցական ուժեղ բանաձևի համար՝ հաջակցություն Հայաստանում ժողովրդավարական դիմակայունության»՝ X-ի իր էջում գրել է Միրիամ Լեքսմանը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Ավելի վաղ Եվրոպական խորհրդարանը 476 կողմ, 47 դեմ և 48 ձեռնպահ ձայներով ընդունել է Հայաստանի վերաբերյալ բանաձև, որով վերահաստատվել է ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական դիմակայունությանը, խաղաղության գործընթացին և եվրոպական ինտեգրման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումներին։
Փաստաթուղթը աջակցել է 2026 թ. հունիսին Հայաստանում խորհրդարանի ազատ, արդար և խաղաղ ընտրությունների անցկացմանը՝ ընդգծելով, որ քվեարկության արդյունքները պետք է որոշի միայն հայ ժողովուրդը։ Միաժամանակ շեշտվել է ապատեղեկատվության, անօրինական ֆինանսավորման և ընտրակաշառքի դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը։

1 May 2026 - 12:12 AMT
Slovak Member of the European Parliament and standing rapporteur on Armenia Miriam Lexmann welcomed the recently adopted resolution on Armenia.
“Ahead of the European Political Community summit, I am deeply grateful for the strong cross-party resolution adopted today in the European Parliament in support of democratic resilience in Armenia,” Lexmann wrote on X, according to 1lurer.am .
Earlier, the European Parliament adopted the resolution with 476 votes in favor, 47 against, and 48 abstentions, reaffirming the European Union’s support for Armenia’s democratic resilience, peace process, and reforms aimed at European integration.
The document supports the holding of free, fair, and peaceful parliamentary elections in Armenia in June 2026, stressing that only the Armenian people should determine the outcome of the vote. It also highlights the need to combat disinformation, illegal financing, and vote-buying.